Od niedzieli w Kielcach Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-23 10:43
Organy w kieleckiej bazylice katedralnej
Autor: Diecezja Kielecka

Przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będzie można usłyszeć koncerty wybitnych artystów z Polski i Niemiec, z wykorzystaniem katedralnych organów, które niedawno przeszły remont.

Szykuje się prawdziwa uczta dla miłośników muzyki organowej. W niedzielę 26 sierpnia zacznie się w Kielcach festiwal, podczas którego odbędzie się pięć koncertów. Na początek na katedralnych organach zagra wybitny organista młodego pokolenia, Ulrich Walther, pochodzący z Niemiec, laureat prestiżowych konkursów organowych, profesor na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu w Austrii.

W każdą kolejną niedzielę w bazylice katedralnej będzie można usłyszeć polskich mistrzów organów. 3 października wystąpią artyści związani z Kielcami: Katarzyna Sroka, Renata Drozd, s. Hanna Szmigielska, Mariusz Bednarz, Grzegorz Kustra i Paweł Wróbel.

Z kolei 10 października goście festiwalu wysłuchają koncertu dr. hab. Michała Markuszewskiego, wykładowcy na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureata międzynarodowych konkursów organowych. Wystąpił z ponad 600 recitalami w prestiżowych salach koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach. Pod jego nadzorem odrestaurowano zabytkowe organy firmy Schlag und Söhne z 1900 r. w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 r. pełni funkcję organisty.

Podczas koncertu 17 października zagra prof. Ireneusz Wyrwa, który prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, jest także rzeczoznawcą w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego. Razem z prof. Wyrwą wystąpi trębacz prof. Tomasz Ślusarczyk.

W koncercie finałowym 24 października na organach katedralnych zagra organista światowej sławy, prof. Karol Gołębiowski - laureat międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie. Artysta koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie, dokonał licznych nagrań dla europejskich wydawców i rozgłośni, a jego bogata dyskografia zawiera ponad 60 tytułów, wśród których znajdują się m.in. wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha. Mieszkający od 1981 r. w Brukseli artysta był w latach 1991-2008 współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Organowego.

Warto podkreślić, że artyści zagrają na wyremontowanych niedawno organach. Te mają teraz 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest już cyfrowy. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kielcach objął honorowym patronatem biskup kielecki Jan Piotrowski.

Źródło: diecezja kielecka