„Odeszły, aby żyć wiecznie” – konferencja ekumeniczna o pochówku dzieci martwo urodzonych

2021-09-27 11:55
Trumna
Autor: dodo71 / CC) / pixabay.com

W dniach 28-29 września w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa, której uczestnicy będą mówić m.in. o poronieniu z perspektywy nauk medycznych, prawnych i społecznych, a także o pogrzebie dziecka martwo urodzonego z perspektywy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Zagadnienia podejmowane przez prelegentów podzielono na pięć bloków tematycznych. Będą rozpatrywane z perspektywy tradycji dogmatycznej, liturgicznej i pastoralnej Cerkwi prawosławnej, Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła greckokatolickiego, Kościoła anglikańskiego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Kościołów starokatolickich.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne w dwudniowych obradach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stacjonarnie będą uczestniczyć tylko prelegenci. Całe wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie, Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i Wydziału Teologicznego UAM.

Owocem konferencji ma być pierwsza na rynku ekumeniczna monografia na temat pochówku dzieci martwo urodzonych. Wychodząc naprzeciw małżeństwom mieszanym wyznaniowo, monografia będzie mogła służyć jako podręcznik merytoryczny i pastoralny na wydziałach uczelni chrześcijańskich w Polsce i w seminariach duchownych dla kształtowania właściwych postaw duszpasterzy w kontakcie z małżeństwami mieszanymi – zauważa Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

Podczas konferencji prelegenci poruszą m.in. takie zagadnienia jak: medyczny aspekt poronienia samoistnego, procedury formalno-prawne pogrzebu dziecka martwo urodzonego w Polsce, czy potrzeba wsparcia osieroconych rodzin. Przybliżą też temat statusu ludzkiego embrionu i płodu w teologii prawosławnej, luterańskiej i rzymskokatolickiej.

Pomysłodawcą i współorganizatorem konferencji jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Konferencję współorganizują: Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Poznański i Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne.

Patronat honorowy nad konferencją objął bp prof. KUL dr hab. Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI