Olbrzymia pomoc Caritas dla Ukrainy

2023-02-24 16:31
Caritas dla Ukrainy
Autor: Caritas Polska

Od wybuchu wojny Caritas zebrała na pomoc Ukrainie 150 mln zł – nie licząc wsparcia rzeczowego oraz kierowanego do Caritas diecezjalnych. Dzięki temu udało się pomóc 2 mln uchodźców.

W szczycie kryzysu przybyszów wspierało 31 tysięcy wolontariuszy organizacji. Działają 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Polacy przygotowali 83 tysiące "Paczek dla Ukrainy" o wartości 29 mln zł.

Podsumowanie tego roku pomocy to dla nas przede wszystkim słowo „dziękujemy”– za gotowość do bycia z nami na granicy i na każdym dalszym etapie pomocy, za wsparcie darczyńców, otwartość i solidarność, dzięki którym nasi przyjaciele z Ukrainy nie zostali sami - podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.Organizacja rozpoczyna teraz projekt wsparcia Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom we współpracy z UNHCR, czyli Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. Projekt na kwotę 10 mln zł przewiduje m.in. utworzenie zespołów mobilnych, które będą pomagały cudzoziemcom poza siedzibami centrów.

Od 24 lutego 2022 roku Caritas Polska i Caritas diecezjalne przekazały uchodźcom w Polsce 3,9 mln paczek żywnościowych. 254 tys. osób skorzystało z pomocy administracyjno-prawnej, a 64 tys. osób z pomocy psychologicznej. W Centrach, wsparcie w znalezieniu pracy, mieszkania czy kontaktach z urzędami otrzymało 180 tys. osób. 6,5 tys. uchodźców uczy się języka polskiego dzięki wsparciu Caritas. Łącznie przez ostatni rok organizacja przekazała w Polsce pomoc rzeczową i finansową o wartości 337 mln zł.

Na Ukrainę trafiły transporty humanitarne z całej Polski o wartości ponad 260 mln zł. Nieustannie wysyłane są dostawy artykułów spożywczych, środków higienicznych, leków, zaopatrzenia medycznego, generatorów prądu. Uruchomiono program Paczka Dla Ukrainy, w ramach którego Polacy przygotowali już 83 tysiące pakietów zawierających żywność z długim terminem przydatności do spożycia (m.in. makaron, herbata, konserwy) oraz artykuły higieniczno-kosmetyczne (np. mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe). Każda z paczek ma wartość ok. 300-400 zł, co oznacza, że w ramach tylko tej akcji udało się przekazać pomoc o wartości blisko 29 mln złotych.

Na granicy Caritas wydała potrzebującym ponad 2 mln posiłków, a przez cały rok wojny – 26,5 mln. Wolontariusze wspierali uchodźców, w tym około 1300 bezpośrednio na przejściu, w otwartych przez całą dobę Namiotach Nadziei m.in. w Krościenku, Korczowie, Zosinie czy na dworcu PKP w Przemyślu.

Rok po rozpoczęciu wojny Caritas nie zapomina o potrzebujących Ukraińcach. Razem z partnerami Caritas-SPES w największych miastach Ukrainy, takich jak Kijów, Charków, Odessa czy Zaporoże, uruchomiono 16 Punktów Ciepła i Nadziei. W tych miejscach Ukraińcy mogą podgrzać posiłek, napić się gorącej herbaty, przeczekać alarm w cieple, naładować akumulatory telefonów. W październiku Caritas Polska rozszerzyła na Ukrainę program Rodzina Rodzinie. Do 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej do października 2023 roku będzie trafiać bezpośrednie wsparcie gotówkowe na najpilniejsze potrzeby, takie jak zakup opału i żywności. Wartość początkowa przedsięwzięcia to 1 mln euro. Caritas rozpoczyna też wspomniany projekt wsparcia Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom we współpracy z UNHCR.

Będzie realizowany od lutego do grudnia 2023 na kwotę ponad 10 mln zł, we współpracy Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Katowickiej, Lubelskiej, Przemyskiej i Szczecińsko-Kamieńskiej. Celem programu jest poszerzenie działań na przykład o udzielanie pomocy prawnej cudzoziemcom w bardziej skomplikowanych sytuacjach, utworzenie zespołów mobilnych, które będą pomagały cudzoziemcom poza siedzibą centrum. Chodzi też o zapewnienie pomocy psychologicznej dla pracowników centrów, oraz stworzenie bazy danych mieszkań, w których mogliby zamieszkać uchodźcy z Ukrainy.

Źródło:ekai