Oliwa z „ogrodu antymafijnego” od włoskiej policji dla papieża

2023-04-06 12:50
Watykan
Autor: lilele/flickr licencja CC-BY-Sa

Policjanci podarowali Franciszkowi olej z oliwek ogrodu, założonego dla upamiętnienia ofiar mafii. Kilka butelek przekazali papieżowi podczas środowej audiencji na placu św. Piotra. Z myślą o sprawowanej tradycyjnie w Wielkim Tygodniu Mszy Świętej Krzyżma, policja podarowała oliwę wszystkim biskupom włoskim.

W 2017 roku na Sycylii powstał ogród upamiętniający ofiary mafii. Założono go w pobliżu miejsca, w którym w 1992 roku Cosa Nostra zamordowała sędziego Giovanniego Falcone, jego żonę i osobistego ochroniarza. W ubiegłym roku policja podarowała oliwę na „oleje święte” biskupom sycylijskim, w tym roku została przekazana prezydiom policji w całym kraju, aby stamtąd otrzymali je wszyscy biskupi lokalni.

Podczas sprawowanej tradycyjnie w Wielkim Tygodniu Mszy Świętej Krzyżma, biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo - olej z oliwek, zmieszany z ciemnym balsamem. Używa się go przy sakramencie chrztu i bierzmowania, sakramencie kapłaństwa oraz przy poświęceniu kościoła i ołtarza.

Źródło:ekai