Ołtarz w kościele Niepokalanego Serca NMP w Borzęcie- poświęcony

2021-09-23 11:13
kościół
Autor: pixabay

Tamtejszy tryptyk przedstawia Matkę Bożą, świętego Jana Pawła II i błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. Poświęcenia dokonał metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Już na początku uroczystości ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, że w centrum ołtarza jest Matka Boża, a u Jej stóp borzęcka świątynia i katedra wawelska. Po lewej i prawej stronie Maryi są: św. Jan Paweł II Wielki i bł. kard. Stefan Wyszyński. – Dwóch największych Polaków ostatnich czasów – zakochanych i zapatrzonych w Maryję – mówił ksiądz Stanisław Bielarz. Ich życiowe hasła – „Cały Twój” i „Wszystko postawiłem na Maryję” – przypominają nam, że niezależnie od okoliczności, czasów i życiowych trudności, jeśli postawimy na Maryję i będziemy pamiętać Jej prośbę: „Uczyńcie co wam powie Syn”, będziemy świętymi – podkreślał proboszcz parafii w Borzęcie.

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do powrotu Izraela z niewoli babilońskiej i porównał ją do sytuacji Polski po II wojnie światowej. Kiedy do kraju wracali polscy oficerowie i ci, którzy przeżyli obozy koncentracyjne, spotkali się ze zdradą niektórych rodaków współpracujących z komunistami. Naród polski był wtedy mocno zraniony, także moralnie. – To właśnie w tym czasie Pan Bóg dał nam wielkich herosów wiary i polskości- mówił do wiernych arcybiskup przywołując nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o sumieniu narodu.

Krakowski metropolita przywołał też fragmenty homilii Jana Pawła II z krakowskich Błoni z 1979 r. Ojciec Święty apelował wtedy, by Polacy byli „mocni mocą wiary”, której potrzeba nam bardziej niż w jakiejkolwiek epoce dziejów oraz abyśmy raz jeszcze z wiarą, nadzieją i miłością przyjęli „całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię «Polska»”.

Arcybiskup Jędraszewski zwrócił uwagę, że zarówno kard. Wyszyński, jak i Jan Paweł II dobrze pamiętali duchowy testament kard. Augusta Hlonda. Ten ostatni, umierając w 1948 r., gdy w Polsce trwały stalinowskie prześladowania Kościoła, mówił że „zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. – Przy Niej trzeba trwać. W Niej pokładać nadzieję. W Niej szukać oparcia i siły. Zwłaszcza w chwilach trudnych – podkreślał hierarcha.

Zwracając się do parafian zaznaczył, że poświęcony ołtarz jest „syntezą naszych narodowych dziejów ostatnich dziesięcioleci”. Proście ich – Matkę Najświętszą, św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – o moc wiary, która pokonuje wszystko; o moc nadziej, która nie pozwala się załamywać i tracić chęci zmagań na dzisiaj i na jutro- apelował metropolita krakowski zachęcając do modlitwy zarówno w osobistych i rodzinnych intencjach, jak i w intencjach całej ojczyzny.

Źródło: ekai