Ordynariat Polowy wysłał do Turcji kolejny transport pomocy humanitarnej

2023-04-14 14:44
Paczki Turcja
Autor: Ordynariat Polowy WP

Kolejny transport z pomocą dotarł do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji. Caritas Ordynariatu Polowego WP przy wsparciu Caritas Polska przekazała około 2500 kg artykułów spożywczych, które trafiły do rzymskokatolickiej parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Mersin. Posługę pełni tam franciszkanin ojciec Mariusz Dunaj. To drugi transport darów zorganizowany przez Caritas Wojskową.

Parafia udzieliła schronienia ofiarom trzęsienia ziemi, które w lutym nawiedziło Turcję i Syrię. To rodziny różnych wyznań i religii, które w wyniku kataklizmu znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i zwracają się z prośba o pomoc żywnościową.

– W imieniu Caritas Ordynariatu Polowego WP dziękuję za pomoc i współpracę w organizacji transportu Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, Caritas Polska oraz Krajowej Grupie Spożywczej – powiedział KAI Gabriel Piątkowski, dyrektor Caritas Ordynariatu Polowego.

Podczas trzęsienia ziemi 6 lutego w Turcji i Syrii zginęło ponad 53 tysiące osób. W miejsce katastrofy naturalnej natychmiast rozdysponowano wszelką możliwą pomoc krajową. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w 10. prowincjach objętych wstrząsami i zaapelował do krajów ościennych o pomoc międzynarodową.

Wsparcie poszkodowanym zaoferowało wiele państw Europy i świata, w tym m.in. Polska. W akcji wzięli udział m.in. 76 strażaków, polscy ratownicy górniczy ze spółki PGG oraz JSW oraz 52-osobowy zespół lekarzy z Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu razem z mobilnym punktem medycznym.

Pomoc materialną zaoferowały liczne organizacje międzynarodowe, w tym Caritas Ordynariatu Polowego, który pod koniec lutego we współpracy z Caritas Polska wysłał do Turcji transport śpiworów, kołder oraz ciepłą odzież. Dary trafiły do utworzonej przez Polaków polowej placówki medycznej w miejscowości Göksun. Nad ich dystrybucją czuwali żołnierze IV Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja.

Źródło:ekai