Orszaki Trzech Króli w ponad 800 miejscowościach

2023-12-28 18:39
Orszak Trzech Króli w Lublinie - plakat
Autor: KSM AL Orszak Trzech Króli w Lublinie - plakat

6 stycznia, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, ulicami Warszawy i ponad 800 miejscowości w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli zapraszając do radosnych, kolędowych obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do Stajenki, gdzie pokłonią się Nowonarodzonemu Dzieciątku. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: „W jasełkach leży!”

Jasełka

Hasło tegorocznego orszaku zwraca uwagę na tradycję przedstawień jasełkowych zapoczątkowanych 800 lat temu przez Św. Franciszka w Greccio we Włoszech, która rozprzestrzeniła się na cały świat i pragnie zachęcać do tworzenia bożonarodzeniowych widowisk. Jednocześnie hasło mówi o Dzieciątku leżącym w jasełkach i wskazuje na żłóbek, dawniej nazywany jasłem, który prosty i ubogi kieruje nasze serca ku potrzebującym. Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca wszystkich do wsparcia modlitewnego i finansowanego jedynego na Litwie Hospicjum dla dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak, które co roku otacza darmową opieką 400 chorych i ich rodziny. 

Challenge Jasełkowy

Organizatorzy zainicjowali Orszakowy Challenge Jasełkowy. Polega na przygotowaniu fotografii rodziny w przebraniach jasełkowych (Maryi, Jezusa, Józefa, aniołków, pastuszków, królów) i wstawieniu jej na media społecznościowe nominując kolejne osoby. Inicjatywie towarzyszy zbiórka charytatywna na wspomniane Hospicjum.

https://orszak.org/aktualnosci/orszakowy-challenge-jaselkowy-271.html,

Orszakowi Trzech Króli towarzyszą konkursy. Organizowana jest również akcja pt. List do Dzieciątka Jezus skierowana do dzieci, które zwracają się do Jezusa z intencjami. Szczegółowe informacje na stronie: www.orszak.org.

Setki tysięcy koron i śpiewników

Orszak 2024 odbędzie się w ponad ośmiuset polskich miejscowościach i w wielu poza granicami kraju: m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, Francji, Kamerunie, Rwandzie, Republice Demokratycznej Konga oraz w Zambii.

Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów setki tysięcy koron oraz śpiewników kolędowych.

Więcej informacji: https://orszak.org/dla-mediow/o-orszaku-2024

Orszak w Warszawie

Trzej Królowie wraz z licznymi orszakami dwórek i rycerzy wyruszą o 12.00 spod Pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tuż przed nimi do stołecznego Betlejem wyjdą: Maryja Brzemienna, Józef i osiołek, a na swej drodze ominą Gospodę, w której nie było dla Nich miejsca.

Na trasie Orszaku będzie można spotkać diabelskie ordy, przeszkadzające wędrującym w drodze, a także zajrzeć na dwór pełnego złości Króla Heroda.

O godzinie 12:30 Mędrcy dotrą do Stajenki na Placu Zamkowym, przygotowanej przez liczne Zastępy Aniołów. Tam zobaczymy taniec Azjatyckich Smoków, występ pluszowych Afrykańskich Wielbłądów, a także musztrę Legionu Rzymskiego. Ujrzymy kolędowy Pokłon Pasterzy, a następnie uroczysty Pokłon Trzech Królów, którzy złożą Jezusowi dary, złoto, kadzidło i mirrę. Obecni na Placu Zamkowym będą mieli okazję zatańczyć poloneza do melodii kolędy Bóg się rodzi. Po zakończeniu orszaku wszyscy są zaproszeni do wspólnego kolędowania z Rodziną Cudzichów oraz licznymi grupami śpiewaczymi, które będą towarzyszyć Dzieciątku do końca dnia.

Więcej informacji: https://orszak.org/dla-mediow/orszak-w-warszawie-w-skrocie

Źródło: Fundacja Orszak Trzech Króli