Otrzymały obrączkę i brewiarz. Konsekrowane dziewice

2022-02-09 9:36
Dziewice konsekrowane
Autor: Diecezja Warszawsko- Praska

Biskup Romuald Kamiński włączył do stanu dziewic konsekrowanych dwie kandydatki, które postanowiły żyć w czystości. "Od zarania dziejów Kościoła było jasne spojrzenie na drogi ludzkie, wśród których są drogi powołania do bycia dziewicą" - mówił podczas mszy biskup warszawsko-praski.

Obrzęd konsekracji dziewic wywodzi się z pierwszych wieków Kościoła, o czym wspomniał w homilii bp Kamiński. Od zarania dziejów Kościoła było jasne spojrzenie na drogi ludzkie, wśród których są drogi powołania do bycia dziewicą. Kościół dokłada jeszcze starań do tego, aby te drogi uroczyście pobłogosławić, konsekrować. Te niewiasty zrozumiały swoje powołanie – mówił bp Kamiński podczas uroczystej liturgii w Katedrze Warszawsko-Praskiej.

Jak podkreślił hierarcha, trudności są nieodłącznym elementem każdego powołania, ale przy wsparciu ze strony Boga i bliskich osób nie powinny powstrzymywać się przed kroczeniem wybraną drogą. Trudne chwile zawsze będą, ale potrzebna jest asystencja. Bóg z jednej strony, a z drugiej strony człowiek. Bardzo jestem wdzięczny, że dzisiaj w tym gronie są niewiasty, które wcześniej przyjęły konsekrację. To jest ogromnie optymistyczne – mówił bp Kamiński.

Podczas liturgii dziewice konsekrowane otrzymują obrączkę, brewiarz i welon. W diecezji warszawsko-praskiej do stanu dziewic należy 16 kobiet. 6 aktualnie przygotowuje się na drodze pięcioletniej formacji do przyjęcia konsekracji.

Źródło:ekai