„Paka dla Rodaka” – czyli pomoc dla Polaków na Wschodzie

2021-11-24 11:30
paczka
Autor: Pixabay

„Paka dla Rodaka” – pod takim hasłem płocka Fundacja Przystanek Rodzina organizuje pomoc świąteczną dla Polaków mieszkających we Lwowie i w Żytomierzu na Ukrainie, które jest miastem partnerskim Płocka. To już piąta taka akcja.

W ramach akcji prowadzona jest zbiórka produktów spożywczych i słodyczy. Przed świętami Bożego Narodzenia zostaną one zawiezione na Ukrainę i przekazane polskim rodzinom. W zbiórkę przede wszystkim zaangażowana jest młodzież szkolna. Oprócz uczniów szkół podstawowych i średnich, w akcji uczestniczy też Hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 r., Mazowiecka Uczelnia Publiczna oraz Płocki Wolontariat, który zbiera produkty żywnościowe w sklepach na terenie miasta.

W ramach akcji „Paka dla Rodaka” zbierane są m.in. konserwy mięsne, cukier, ryż, kasza, makaron oraz herbata, kawa i kakao, przy czym poszczególne punkty zbiórki gromadzą określone produkty. Do każdego z punktów można przynosić słodycze. Z zebranych produktów przygotowane zostaną paczki świąteczne. Trafią one do osób mieszkających we Lwowie oraz w Żytomierzu – partnerskim mieście Płocka.

Żytomierz na Ukrainie jest jednym z czternastu miast partnerskich Płocka. To jedno z najstarszych historycznych i kulturalnych miast Ukrainy i zarazem największe skupisko obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie – żyje tam około 40 tysięcy Polaków. W Żytomierzu znajduje się zabytkowy polski cmentarz, jeden z największych poza granicami kraju, po nekropoliach we Lwowie i w Wilnie. Spoczywają na nim m.in. rodzice Ignacego J. Paderewskiego oraz rodzina Stanisława Moniuszki.

Źródło: KAI