Pakistan: modlitwa i zbiórka na pomoc dla powodzian

2022-08-30 12:17
Powódź
Autor: Staff Sergeant Val Gempis (USAF)/wikimedia commons

Katastrofa powodziowa w Pakistanie zbiera, największe od wielu lat, żniwo. Liczba ofiar wzrosła do ponad 1000, niemal 30 mln ludzi musiało opuścić swoje domy. „Zniszczenia są bez precedensu. Wielu straciło cały swój dobytek” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Piero Ramello, salezjanin pracujący w Lahaurze.

Jak przekazała ONZ, od czerwca monsuny uszkodziły ponad 3 tys. kilometrów dróg i 130 mostów. Zniszczonych zostało blisko pół miliona domów i 800 tys. hektarów upraw. W zamieszkanym przez większość islamską Pakistanie, odnotowano w ostatnich tygodniach ponad 375 mililitrów opadów. To prawie trzy razy więcej niż krajowa średnia z 30 lat, wynosząca 130,8 mililitrów.

Gwałtowne, ulewne deszcze, które spowodowały wezbranie rzek, szczególnie odczuły prowincje Sindh i Beludżystan, a także część Pendżabu. Powodzie dotknęły 116 ze 160 dystryktów, z których 66 zostało uznanych za obszary klęski żywiołowej. Rząd rząd ogłosił stan wyjątkowy. 

Za Pakistan modli się papież Franciszek. „Pragnę zapewnić o mojej bliskości naród pakistański, dotknięty powodziami o katastrofalnych rozmiarach. Modlę się za liczne ofiary, za rannych i tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, a także o to, by międzynarodowa solidarność była szybka i wielkoduszna” – powiedział Ojciec Święty przed modlitwą Anioł Pański w L'Aquila.

O pomoc dla dotkniętych kataklizmem, modlą się pakistańscy katolicy- o czym mówił agencji prasowej UCAN, biskup diecezji Hajdarabad, Samson Shukardin. Potrzebna jest trwała żywność, odzież, buty, pościel, moskitiery, namioty i artykuły sanitarne. „Martwię się też o biedne rodziny rolników, które utraciły zbiory rolne, a przy tych wszystkich szkodach są też obciążone kolejnymi kredytami” – ubolewał biskup.

Według informacji UCAN, podczas niedzielnych Mszy św. modlono się za poszkodowanych i zbierano fundusze dla nich. 

Źródło:ekai