Papieskie gratulacje dla mistrza Australian Open

2024-01-29 18:43
Jannik Sinner
Autor: AP PHOTO Jannik Sinner

Włoski tenisista, Jannik Sinner przeszedł w niedzielę do historii sportu. Podczas Australian Open pochodzący z Tyrolu Południowego 22-latek wygrał finał z Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem. W poniedziałek gratulacje złożył Sinnerowi także papież Franciszek. Stało się to podczas audiencji dla delegacji klubu tenisowego z Barcelony - Real Club de Tenis Barcelona.

Papież rozpoczął audiencję od gratulacji dla hiszpańskiego klubu sportowego 125-lecia istnienia. „Cieszę się, że mogę was pozdrowić z okazji rocznicy. Cieszę się, że po raz kolejny mogę wskazać na możliwości, jakie sport oferuje dla rozwoju każdej osoby i społeczeństwa” – powiedział. Potem Franciszek niespodziewanie dodał: „A dzisiaj musimy pogratulować Włochom, ponieważ wczoraj wygrali w Australii, prawda? Więc im też gratulujemy!”.

Papież przypomniał, że tenis nie jest sportem drużynowym, rozgrywany jest co najwyżej jako mecz singlowy lub deblowy. „Na boisku, podobnie jak w życiu, czasami czujemy się samotni, czasami wspierani przez tych, którzy grają z nami w tej grze życia. Ale nawet gdy gramy w «singla», Pan jest zawsze z nami, On, który uczy nas, jak ważny jest szacunek, zrozumienie i potrzeba stałej komunikacji z innymi”, powiedział Franciszek.

Wskazał na paralelę między sportem a wiarą podkreślając, że w sporcie jest jak w życiu i liczą się: szacunek, zrozumienie i dialog. Gra w tenisa może być również wyrazem „dialogu z innymi kulturami”. „Ani w tenisie, ani w życiu nie zawsze można wygrać, ale będzie to wzbogacająca walka, jeśli grając fair i zgodnie z zasadami, nauczymy się, że nie jest to walka, ale dialog, który angażuje nasze wysiłki i pozwala nam się doskonalić. Postrzegajcie sport nie tylko jako walkę, ale także jako dialog”, zaapelował papież do członków barcelońskiego klubu tenisowego.

Źródło:ekai