Papieskie przesłanie na COP 28: wyjdźmy z nocy wojen i dewastacji środowiska

2023-12-03 0:10
COP28
Autor: facebook.com

„Porzućmy podziały i połączmy siły! I, z Bożą pomocą, wyjdźmy z nocy wojen i dewastacji środowiska, aby przekształcić wspólną przyszłość w jutrzenkę światła” – zaapelował Franciszek do uczestników szczytu klimatycznego w Dubaju. Papieskie przesłanie 2 grudnia odczytał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

Franciszek zapewnił, że chociaż nie może być osobiście w Dubaju, łączy się z uczestnikami konferencji duchowo. Podkreślił, że „dewastacja stworzenia jest wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym, który spada na istoty ludzkie, zwłaszcza na najsłabszych, poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami”. Podkreślił, że dewastacja środowiska jest także globalnym problemem społecznym i zachęcił do zastanowienia się „czy działamy na rzecz kultury życia czy też śmierci?”. Zaapelował o wybranie życia i przyszłości, zwłaszcza dla nowych pokoleń. 

Ojciec Święty skupił się na antropogenicznych przyczynach ocieplenia klimatu, zwłaszcza tendencji do ochrony przychodów własnych i przerzucania odpowiedzialności za szkody na ubogich i liczbę urodzeń. Wskazał, że ubodzy są ofiarą dewastacji środowiska i zaprotestował przeciwko kolonizacji ideologicznej przejawiającej się w lansowanych politykach antynatalistycznych. Wezwał do umorzenia długów finansowych krajów ubogich, przypominając o długu ekologicznym wobec nich. 

Franciszek podkreślił konieczność współpracy wielostronnej, prowadzącej do przyspieszenia transformacji ekologicznej oraz odbudowanie zaufania. W tym kontekście wskazał na powiązanie troski o stworzenie oraz o pokój. „Ileż energii ludzkość marnuje na liczne trwające obecnie wojny, jak w Izraelu i w Palestynie, na Ukrainie i w wielu regionach świata: konflikty, które nie rozwiązują problemów, lecz je pogłębiają! Ile zasobów marnuje się na zbrojenia, które niszczą życie i rujnują wspólny dom!” – czytamy w papieskim przesłaniu. Ojciec Święty raz jeszcze zaapelował, aby środki wydawane na zbrojenia przeznaczyć na walkę z głodem. Wskazał, że zmiany klimatyczne sygnalizują konieczność zmian politycznych, i zaapelował o nawrócenie ekologiczne oraz konkretny znak nadziei. „Niech ten COP będzie punktem zwrotnym: niech ukaże wyraźną i namacalną wolę polityczną, prowadzącą do zdecydowanego przyspieszenia transformacji ekologicznej, poprzez formy, które mają trzy cechy: byłyby „skuteczne, wiążące i łatwo monitorowane” (tamże, 59). I byłyby realizowane w czterech obszarach: efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, eliminacji paliw kopalnych oraz edukacji na rzecz stylu życia mniej zależnego od paliw kopalnych” – wskazał papież.

Franciszek wezwał obecnych, aby byli architektami polityki, która dawałaby konkretne i spójne odpowiedzi. „Jeśli ze szczytu popłynie przykład konkretności i spójności, przyniesie to korzyści oddolne, gdzie tak wielu, zwłaszcza ludzi młodych, jest już zaangażowanych w krzewienie troski o wspólny dom” - stwierdził. 

Źródło:ekai