Papieskie przesłanie wystrzelone w kosmos

2023-03-27 17:08
Kosmos
Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne.

Jednorazowa prośba papieża o zakończenie pandemii koronawirusa sprzed trzech lat będzie w przyszłości okrążała ziemię w satelicie. Watykańska Dykasteria ds. Komunikacji zaprezentowała w poniedziałek w Watykanie specjalny projekt. Satelita z "miniaturową książką" ze zdjęciami i słowami papieża podczas specjalnego błogosławieństwa w czasie blokady związanej z pandemią zostanie wystrzelona w kosmos przez rakietę 10 czerwca. Oprócz Watykanu, w projekt zaangażowały się Włoska Agencja Kosmiczna ASI oraz Narodowa Rada Badań Naukowych Włoch CNR.

27 marca 2020 roku Franciszek udzielił nadzwyczajnego błogosławieństwa "Urbi et orbi" ze stopni Bazyliki Watykańskiej przed opustoszałym placem św. Piotra i wezwał m. in. Boga o pomoc w pokonaniu koronawirusa. Obiecał pocieszenie i przebaczenie umierającym. Wraz z nim w deszczu stał cudowny krucyfiks z kościoła św. Marcelego przy via del Corso w centrum Rzymu, upamiętniający zakończenie zarazy dżumy w 1522 roku. Poruszające obrazy samotnego papieża trzymającego w dłoniach złotą monstrancję obiegły cały świat.

Rok później Watykan wydał książkę o tym wydarzeniu pt. „Powróćmy do marzeń”. Wydrukowano ją w sumie w 150 tys. egzemplarzy w siedmiu językach. Franciszek twierdzi w niej, że społeczeństwa nie mają powrotu do rzeczywistości sprzed kryzysu wywołanego pandemią, i przedstawia radykalną, autorską koncepcję budowy lepszego świata dla całej ludzkości, stawiając ubogich i planetę w centrum tej idei.

Na wydrukowanie jednego egzemplarza zużyto około dziewięciu metrów kwadratowych papieru. Naukowcy zmniejszyli ją do rozmiarów kilku milimetrów kwadratowych. "Miniaturowa książka" w postaci mikrochipa znajdzie się na pokładzie równie "małego" "satelity nadziei", wyposażonego w dwa komputery pokładowe i systemy komunikacyjne. Rakieta z satelitą na pokładzie wystartuje 10 czerwca w amerykańskim stanie Kalifornia.

Inna miniaturowa wersja książki znajduje się teraz w najbezpieczniejszym na świecie skarbcu nasion w Norwegii. Jest ona przechowywana obok setek tysięcy nasion roślin na Spitsbergenie, dobre 1200 kilometrów od bieguna północnego.

Źródło:ekai