Papież apeluje do uczestników szczytu klimatycznego o „pilne i odważne działania”

2021-11-03 11:18
Papież Franciszek
Autor: EastNews

Zbyt wielu ludzi cierpi z powodu kryzysu klimatycznego – stwierdził papież Franciszek w przesłaniu do uczestników odbywającego się w Glasgow szczytu klimatycznego COP26. Przeczytał je przewodniczący delegacji Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Ojciec Święty z goryczą stwierdził, że jesteśmy daleko od osiągnięcia upragnionych celów w zwalczaniu zmian klimatycznych. Nie możemy na to pozwolić! – przekonywał papież, dodając, że nie ma już czasu na czekanie. Dlatego wezwał światowych przywódców do podjęcia odważnych decyzji.

Wskazując na cierpienia ludzi spowodowane kryzysem klimatycznym, szczególnie w społeczeństwach najuboższych, zaznaczył, że jest to także kryzys praw dzieci i że niedługo migranci klimatyczni będą liczniejsi niż uchodźcy z powodu konfliktów zbrojnych.

Franciszek zaapelował do światowych przywódców o podjęcie pilnych, odważnych i odpowiedzialnych działań, również po to, by przygotować przyszłość, w której ludzkość będzie w stanie dbać o samą siebie i o naturę. Tym bardziej, że ludzie młodzi nie będą mieli innej planety niż ta, którą im zostawiamy, a to zależy od naszych dzisiejszych wyborów. To jest chwila decyzji, który da im powody zaufania na przyszłość – wskazał papież.

Rany zadane ludzkości przez pandemię covid-19 i zmiany klimatyczne porównał do spowodowanych przez światowy konflikt. I tak, jak tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, konieczne jest, by dziś cała wspólnota międzynarodowa dała pierwszeństwo wspólnym, solidarnym i dalekowzrocznym działaniom. Wymaga to prawdziwego nawrócenia zarówno indywidualnego, jak i wspólnotowego.

Franciszek wezwał do szczególnego zatroszczenia się o najuboższe części populacji świata, wobec których dojrzał „ekologiczny dług”, związany zarówno z nierównowagą handlową, która ma konsekwencje dla środowiska, jak i z nieproporcjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych własnego i innych krajów.

Źródło: KAI