Papież błogosławił kolejny dzwon "Głos nienarodzonych” z Polski

2024-05-15 17:34
Papież błogosławi dzwon
Autor: Vatican News/Facebook

Franciszek pobłogosławił dziś kolejny dzwon "Głos nienarodzonych” z Polski, który swoim biciem chce przypominać o wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci i chce być głosem dzieci, które się nie narodzą. Ceremonia odbyła się rano, 15 maja, przed audiencją ogólną na Placu Świętego Piotra.

- Duch Święty podnosi nas zawsze na wyższy poziom miłości, bezinteresownej i konkretnej wobec ubogich, chorych i bezbronnych, jak poczęte dzieci. Dzisiaj, jest z nami dzwon przywieziony z Polski, zwany „Głosem Nienarodzonych”, który zostanie zawieziony do Kazachstanu. Będzie przypominał o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Pozdrawiam twórców tej inicjatywy: polską Fundację „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, powiedział Ojciec Święty.

Wezwanie do świętości życia

Zgodnie z zapowiedzią papieża, dzwon zostanie wysłany do Kazachstanu. Arcybiskup Tomasz Peta, metropolita Astany, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego i portalu Vatican News powiedział: „Dzisiejsze błogosławieństwo dzwonu było bardzo rodzinne i osobiste. Widać było wielką radość Ojca Świętego. Papież wraz z dziećmi po raz pierwszy uderzył w dzwon. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ kwestia obrony życia aż do naturalnej śmierci jest problemem globalnym. Te dzwony - jak podkreśliła Fundacja Tak dla Życia - muszą być wezwaniem do świętości życia w każdym kraju”. Ze swej strony prezes Fundacji, Bogdan Romaniuk, wyjaśnił watykańskim mediom, że odkąd papież pobłogosławił pierwszy dzwon, pragnął, aby obudził on sumienia prawodawców i ludzi dobrej woli w kwestii ochrony życia.

Dzwony na świecie

Pierwszy dzwon „Głos Nienarodzonych” powstał w 2020 roku w Polsce. Wygrawerowano na nim piąte przykazanie Dekalogu „Nie zabijaj”. Po raz pierwszy został uruchomiony przez papieża 23 września 2020 r. przed audiencją generalną w Watykanie. Kolejne dzwony powstały w 2022 r. dla Ukrainy i Ekwadoru, a w 2023 r. dla Zambii.

Źródło: Ks. Paweł Rytel-Andrianik i ks. Jakub Nagi, tom, Vatican News