Papież broni dzieci zmuszanych do pracy w rolnictwie

2021-11-03 12:30
Papież Franciszek wydał orędzie z okazji Światowych Dni Młodzieży
Autor: episkopat.pl

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, skierował w imieniu Franciszka przesłanie na sesję inauguracyjną Światowego Spotkania dotyczącego Wyeliminowania Pracy Dzieci w Rolnictwie. Zwołała je Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy.

Zdaniem Ojca Świętego, niewolnicza praca dzieci stała się dzisiaj plagą, która w okrutny sposób rani ich osobistą godność oraz harmonijny rozwój. Skraca i niszczy ich życie, aby zaspokoić wybujałe potrzeby produkcji wśród dorosłych. Jeszcze wyraźniej widać to było w pandemii, która sprawiła, że więcej najmłodszych porzuciło szkołę.

To oznacza nie tylko utratę możliwości, które pozwolą im sprostać wyzwaniom dorosłego życia, ale powoduje też choroby z powodu warunków, w jakich zmusza się dzieci do pracy, często przekraczającej ich siły. W papieskim przesłaniu czytamy, że tysiące chłopców i dziewcząt cierpi z powodu złego traktowania, wykorzystywania i dyskryminacji. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, że rodzice często nie mają innego wyjścia- wysyłają dzieci do pracy, bo dzięki temu mogą utrzymać rodzinę.

Franciszek zachęca, aby to międzynarodowe spotkanie było głośnym wołaniem wzywającym do ochrony spokoju i szczęścia dzieci. To najbardziej opłacalna inwestycja również z ekonomicznego punktu widzenia. Należy zapewnić im odpowiednie warunki do wejścia w życie i rozwoju. Konieczna jest także pomoc rodzinom drobnych rolników, żeby nie musieli skazywać swoich pociech na ciężką pracę.

Ochrona dzieci oznacza otwarcie przed nimi horyzontów jako wolnych, uczciwych i solidarnych członków społeczeństwa. Trzeba wspólnego zaangażowania instytucji międzynarodowych oraz na szczeblu krajowym, by najmłodsi mogli pielęgnować swoje marzenia, cieszyć się życiem, uczyć się i przygotowywać do dorosłości.

Źródło: ekai