Papież chce zwiększyć rolę kobiet w Watykanie

2022-07-06 16:22
Watykan
Autor: pixabay

Ojciec Święty zamierza dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej. Ujawnił, że po raz pierwszy wskaże kobiety watykańskiej komisji, która pomaga mu wybrać biskupów. Do tej pory w jej składzie są tylko duchowni. Rola kobiet w Kościele była jednym z tematów, które 85-letni papież omówił w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters 2 lipca.

Jestem otwarty by dać kobietom szansę” - powiedział Franciszek podczas 90-minutowego wywiadu, w którym omawiano nową konstytucję o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium, a która weszła w życie 5 czerwca. Przewiduje ona możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich. Papież wspomniał, że w ubiegłym roku po raz pierwszy mianował kobietę na stanowisko sekretarza generalnego (osoba numer dwa) w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego. W ten sposób siostra Raffaella Petrini została najwyżej postawioną kobietą w najmniejszym państwie świata. „Dwie kobiety zostaną po raz pierwszy mianowane do komisji wybierającej biskupów w Kongregacji ds. Biskupów” – zapowiedział Ojciec Święty dodając, że „w ten sposób sprawy nieco się otwierają”. Franciszek nie wymienił nazwisk, ani nie zapowiedział, kiedy nominacja zostanie ogłoszona oficjalnie.

Członkowie komisji, która składa się obecnie z kardynałów, biskupów i księży, spotykają się zwykle dwa razy w miesiącu w Rzymie. Zapytany, którą z innych watykańskich dykasterii mogliby kierować świeccy, papież zasugerował, że dykasterią ds. Edukacji i Kultury Katolickiej oraz Biblioteką Apostolską. Na ich czele stoją teraz duchowni. Franciszek mianował już na członków dykasterii kilka kobiet, zarówno zakonnic, jak i osób świeckich. W ubiegłym roku- włoską zakonnicę siostrę Alessandrę Smerilli FMA na stanowisko sekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, które zajmuje się kwestiami sprawiedliwości i pokoju. I francuską zakonnicę Nathalie Becquart- na podsekretarza Synodu Biskupów.

Do kobiet świeckich, które już zajmują najwyższe stanowiska w Watykanie należą Barbara Jatta, pierwsza kobieta dyrektor Muzeów Watykańskich, oraz Cristiane Murray, zastępca dyrektora watykańskiego biura prasowego. Obie zostały mianowane przez Franciszka.

Źródło:ekai