Papież do dzieci pierwszokomunijnych w Polsce: dostrzegajcie potrzeby swoich rówieśników

2024-05-22 11:56
Papież i dzieci
Autor: Vatican News/Facebook

Zachęcam dzieci pierwszokomunijne, by w tym czasie radości potrafiły też dostrzec potrzeby swoich cierpiących rówieśników, ofiar wojen, głodu i ubóstwa – powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Maj jest w waszej ojczyźnie tradycyjnie miesiącem I Komunii świętych. Pozdrawiam wszystkie dzieci przeżywające to ważne spotkanie z Jezusem i zachęcam, by w tym czasie radości potrafiły też dostrzec potrzeby swoich cierpiących rówieśników, ofiar wojen, głodu i ubóstwa. Niech Maryja uczy nas pokornej służby, która jest źródłem pokoju na świecie i w Kościele. Z serca wam błogosławię, mówił papież.

Papieską katechezę streściła po polsku red. Beata Zajączkowska z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

Kończymy ten cykl katechez rozważając cnotę, która nie znajduje się w wykazie siedmiu cnót kardynalnych i teologalnych, lecz tkwi u podstaw życia chrześcijańskiego: pokorę. Jest ona wielkim przeciwnikiem najbardziej śmiercionośnej z wad, a mianowicie pychy. Błogosławieni, którzy zachowują w sercu świadomość swej małości: są chronieni przed arogancją. Pokora to brama wejściowa do wszystkich cnót. Widzimy to w Maryi, która posiadała zapewne wiele zalet, ale w Ewangelii została wymieniona tylko jej pokora. Na pewno i Ona przeżywała chwile trudne, dni, kiedy Jej wiara kroczyła w ciemności. Ale mimo to nigdy nie zachwiała się w pokorze, która w Maryi była cnotą jak ze skały. Ta Jej małość jest Jej niezwyciężoną siłą. Pokora ocala od Złego i przed zagrożeniem stawania się jego wspólnikami. Jest źródłem pokoju na świecie i w Kościele. Bóg dał nam jej wzór w Jezusie i Maryi, dla naszego zbawienia i dla naszego szczęścia.

Źródło: ekai