Papież do niepełnosprawnych: kościół was miłuje

2021-11-25 14:13
Franciszek
Autor: pixabay

W orędziu na ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, Franciszek napisał: Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was, aby wypełniać swoją misję w służbie Ewangelii.

Ojciec Święty podkreśla, że powołaniem każdego chrześcijanina jest przyjaźń z Jezusem. „Ufna i osobista przyjaźń może być duchowym kluczem do zaakceptowania ograniczeń, których wszyscy doświadczamy i do przeżywania naszego stanu w sposób pojednany. Może ona zrodzić radość, która napełnia serce oraz całe życie, ponieważ, jak napisał pewien wielki egzegeta, przyjaźń z Jezusem jest iskrą, która rozpala entuzjazm” – zapewnia Franciszek.

Ojciec Święty przypomina, że Kościół jest domem także dla osób niepełnosprawnych. Zachęca je, aby wniosły swój wkład w rozpoczęty proces synodalny. Stanowczo potępia wszelkie formy ich dyskryminacji, w tym brak opieki duchowej. „W obliczu dyskryminacji, to właśnie przyjaźń Jezusa, którą wszyscy otrzymujemy jako niezasłużony dar, odkupia nas i pozwala nam przeżywać różnice jako bogactwo. Nie nazywa nas sługami, kobietami i mężczyznami o połowicznej godności, lecz przyjaciółmi: zaufanymi, godnymi poznania wszystkiego, co On otrzymał od Ojca” – stwierdza papież.

Franciszek nawiązuje do pandemii koronawirusa, mówiąc o minionych miesiącach jako okresie próby. Przypomina szczególne trudności i cierpienia, jakie napotkały osoby niepełnosprawne. „Kościół jest u boku tych z was, którzy nadal walczą z chorobą. Jak zawsze podkreśla potrzebę, aby wszyscy byli otoczeni opieką, a stan niepełnosprawności nie stanowił przeszkody w dostępie do najlepszej osiągalnej opieki” – pisze Ojciec Święty.

I przypomina, że Ewangelia jest skierowana do wszystkich, w tym osób żyjących w warunkach całkowitej zależności od innych. Także one mogą się modlić. „W modlitwie jest misja dostępna dla wszystkich, a ja chciałbym powierzyć ją wam w sposób szczególny. Nie ma nikogo, kto byłby tak słaby, że nie może się modlić, uwielbiać Pana, oddawać chwałę jego świętemu imieniu i wstawiać się za zbawienie świata. Odkrywamy, że przed Wszechmogącym wszyscy jesteśmy równi” – podkreśla Franciszek. I dodaje, że modlitwa osób niepełnosprawnych jest dziś potrzebna pilniej, niż kiedykolwiek. „Wszyscy możemy to zrobić, nawet jeśli, tak jak Mojżesz, potrzebujemy wsparcia, to jesteśmy pewni, że Pan wysłucha naszej prośby” – wskazuje Ojciec Święty w orędziu na Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Źródło:ekai