Papież do Polaków: niech kard. Wyszyński będzie dla was wzorem wierności

2024-05-29 16:29
Papież Franciszek w szpitalu. Miał poważne problemy z głosem podczas audiencji
Autor: EPA/ANGELO CARCONI

Franciszek przypomniał dziś Polakom postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wczoraj przypadało bowiem jego liturgiczne wspomnienie. - Niech Prymas Tysiąclecia będzie dla Kościoła w Polsce i świecie wzorem wierności Chrystusowi i Matce Najświętszej - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej

W słowie do Polaków Ojciec Święty nawiązał do sprawowanej wczoraj wieczorem Eucharystii w Bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, która była kościołem tytularnym kard. Wyszyńskiego. W liturgii, której przewodniczył abp Salvatore Penacchio, były nuncjusz apostolski w Polsce, a obecnie rektor Papieskiej Akademii Kościelnej, modlono się o kanonizację Prymasa Tysiąclecia. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Adama Kwiatkowskiego, ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej.

Abp Penacchio, który w czasie beatyfikacji był nuncjuszem apostolskim w Polsce, wyraził radość z faktu, że dane mu było uczestniczyć w tym wydarzeniu. Przypomniał, że kard. Wyszyński „kierował odważnie, wytrwale i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce, przeciwstawiając ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia, prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa, wiernie przeżywaną i realizowaną”. „W walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn, często powtarzał: «Kto nienawidzi, ten już przegrał»” – mówił abp Penacchio przytaczając beatyfikacyjną homilię. Dodał, że siłę do stawiania czoła przeciwnościom kard. Wyszyński czerpał od Jasnogórskiej Maryi. Dawał świadectwo życia całkowicie oddanego Bogu i Ewangelii, którą żył z odwagą. - Stajemy się święci nie wtedy, gdy staramy się być «w porządku», lecz gdy troszczymy się, by wydać owoc, czynić dobro i nie mieć jałowego życia – mówił.

Abp Penacchio wskazał, że kardynał trwał przy narodzie w czasie jednego z jego ważnych exodusów w historii, od totalitaryzmów do wolności, nie pozwalając się przygnieść lękowi. Nawiązując do prześladowań, których nie brakowało w życiu Prymasa Tysiąclecia przypomniał, że było też wielu ludzi, którzy widzieli w nim ojca i przewodnika w tym bardzo trudnym momencie historii Polski i świata. Abp Penacchio zaznaczył, że choć żyjemy w zupełnie innym kontekście historycznym, to wezwanie kard. Wyszyńskiego do postawienia całkowicie na Boga wciąż jest aktualne, szczególnie w czasie budzących strach wojen, ubóstwa, klęsk naturalnych i ideologii, które dehumanizują człowieka.

Papież rozpoczynając cykl katechez na temat Ducha Świętego w sposób szczególny pozdrowił pielgrzymów z Polski, którzy modlą się w Rzymie za przyczyną bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. - Niech Prymas Tysiąclecia będzie dla Kościoła w Polsce i świecie wzorem wierności Chrystusowi i Matce Najświętszej. Uczmy się od niego hojności w odpowiadaniu na biedy naszych czasów, także te spowodowane wojną w wielu krajach, zwłaszcza na Ukrainie. Z serca wam błogosławię- mówił Ojciec Święty.

W dzisiejszej audiencji uczestniczyli między innymi: biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie Pavlo Gonaczaruk; Przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, pielgrzymujące do Rzymu w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego; Delegacja Sekretariatu Misyjnego Dżiwodaja, który niesie pomoc trędowatym dzieciom w Indiach. Obecna jest doktor Helena Pyz, misjonarka od 35 lat pracująca wśród trędowatych; Grupa międzyparafialna z Włocławka; Grupa młodzieży wraz z nauczycielami z Działdowa; Młodzież ze Szkoły Katolickiej im. św. Rodziny w Krakowie, z nauczycielami; Grupa uczniów i nauczycieli z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Łodzi; Maturzyści z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Źródło: Vaticannews