Papież do Polaków: świece Caritas na wigilijnym stole, to wyraz solidarności z potrzebującym

2023-12-20 10:52
Papież do Polaków
Autor: BP KEP

"Zapalone świece Caritas na wigilijnym stole, są wyrazem solidarności z potrzebującymi dziećmi w Polsce i krajach dotkniętych ubóstwem" - mówił Franciszek do pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież zwracając się do Polaków pobłogosławił „Wigilijne Dzieło pomocy Dzieciom”, a także inne akty solidarności z potrzebującymi dziećmi.

Serdecznie pozdrawiam Polaków. W waszej Ojczyźnie trwa „Wigilijne Dzieło pomocy Dzieciom”. Ta akcja charytatywna, zapalone świece Caritas na wigilijnym stole, są wyrazem solidarności z potrzebującymi dziećmi w Polsce i krajach dotkniętych ubóstwem. Z serca Wam błogosławię, i błogosławię świece Caritas! – powiedział papież.

Drodzy bracia i siostry, 800 lat temu, w Boże Narodzenie, św. Franciszek zorganizował w Greccio żywą szopkę. Nie chciał stworzyć pięknego dzieła sztuki, ale wzbudzić zdumienie z powodu niezwykłej pokory Pana i trudów, jakie z miłości do nas poniósł w ubogiej grocie betlejemskiej. Żłóbek jest bowiem szkołą wstrzemięźliwości. Jezus przychodzi w ubóstwie, przestrzegając przed zgiełkiem i światowym dobrobytem, znieczulającym duszę. Żłóbek ma prowadzić nas do Boga oraz do relacji z rodziną i bliskimi. Pomaga odnaleźć spokój w modlitwie i ciszy. Żłóbek z Greccio mówi także o radości, która wypływa z bliskości Jezusa, przenika nasze istnienie. Drodzy bracia i siostry, jeśli przed żłóbkiem powierzymy Jezusowi wszystko, co jest nam drogie, doświadczymy wielkiej radości.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

Źródło:ekai