Papież Franciszek prosi dziennikarzy, aby nauczyli się słuchać

2021-09-30 10:40
Franciszek
Autor: pixabay

„Słuchajcie!” – to hasło przyszłorocznego 56. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Papież ogłosił je tradycyjnie w w dniu, kiedy liturgia wspomina świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Św. Gabriel jest patronem radiowców.

Ogłaszając przyszłoroczne hasło Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu Franciszek zaznaczył, że pandemia dotknęła i zraniła wszystkich ludzi, wszyscy muszą więc być wysłuchani i pocieszeni. Podkreślił, że słuchanie jest podstawą dobrej informacji, bo to właśnie od niego rozpoczyna się poszukiwanie prawdy. Każdy dialog, każda relacja zaczyna się od słuchania. Z tego powodu, aby się rozwijać, także zawodowo, jako dziennikarze, musicie na nowo nauczyć się tej sztuki – napisał Ojciec Święty.

Podkreślił, że sam Jezus prosi nas, abyśmy zwracali uwagę na to, jak słuchamy (por. Łk 8, 18). Zaznaczył, że aby móc prawdziwie słuchać, potrzeba odwagi oraz wolnego od uprzedzeń i otwartego serca. W tym czasie, kiedy cały Kościół jest zaproszony do słuchania, aby uczyć się synodalności, my wszyscy jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia słuchania jako niezbędnego elementu dobrej komunikacji – podkreślił papież Franciszek.

W większości krajów Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Episkopaty krajowe mogą jednak określać własne terminy tego Dnia. W Polsce obchody przypadają na trzecią niedzielę września. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu został ustanowiony przez Papieża Pawła VI w 1967 r.

Tekst pełnego papieskiego orędzia na przyszły rok zostanie ogłoszony 24 stycznia. W tym dniu Kościół wspomina patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego.

Źródło: KAI