Papież Franciszek przyjął ambasadora Ukrainy

2022-04-07 17:05
Papież pozdrowił polskich pielgrzymów. Co powiedział?
Autor: episkopat.pl Papież pozdrowił polskich pielgrzymów. Co powiedział?

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji Andrija Jurasza, ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, z okazji wręczenia listów uwierzytelniających – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Tradycyjnie Watykan nie podaje informacji na temat omawianych przy tej okazji kwestii. Andrij Jurasz przybył do Rzymu 6 marca, dwa tygodnie po najeździe Rosjan na Ukrainę. Niemal natychmiast spotkał się z szefem watykańskiej dyplomacji, arcybiskupem Paulem Gallagherem, oraz prefektem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kardynałem Leonardo Sandrim, potem także w wieloma członkami korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej.

Andrij Jurasz urodził się 17 stycznia 1969 r. w mieście Szpoła, w obwodzie czerkaskim. W 1992 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Dziennikarstwa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego. W grudniu 1992 r. został przyjęty na stanowisko nauczyciela stażysty w Katedrze Teorii i Praktyki Dziennikarstwa. Od 1995 r. był  asystentem na tym samym wydziale. W latach 1993-1996 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Dziennikarstwa ds. Pracy Dydaktycznej. Od 1 września 1999 r. pracuje w Katedrze Radia i Telewizji. W 1996 r. wstąpił do Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. Od 1997 r. jest członkiem Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Religioznawców, został jednym z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Religią w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na mocy dekretu szefa Sekretariatu Prezydenckiego Ukrainy z 9 marca 2006 r. został mianowany członkiem Grupy Roboczej ds. Wolności Religijnej przy Prezydencie Ukrainy. Od listopada 2014 r. dyrektor Departamentu Spraw Religijnych i Etnicznych Ministerstwa Kultury Ukrainy (kierował nim aż do jego likwidacji w 2020 r.).We wrześniu 2020 r. Jurasz stanął na czele Departamentu Spraw Religijnych Sekretariatu Gabinetu Ministrów. 14 grudnia 2021 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał dekret o mianowaniu go Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Watykanie.

Źródło:ekai