Papież Franciszek przyleciał do Kazachstanu

2022-09-13 14:08
Nur- Sułtan
Autor: Ken and Nyetta/wikimedia commons

Ojciec Święty rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie. Samolot z papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku w stolicy kraju, Nur-Sułtanie o godzinie 13.20 czasu polskiego.

Po powitaniu przez nuncjusza apostolskiego abp Francisa Chullikatta, bezpośrednio z samolotu Franciszek, tzw. rękawem przejechał na wózku inwalidzkim do budynku portu lotniczego, a stamtąd windą do salonu recepcyjnego. Czekał tam już na niego prezydent Kasym-Żomart Tokajew, przedstawiciele władz oraz katoliccy biskupi: abp Tomasz Peta z Astany, bp José Luís Mumbiela Sierra z Ałmaty, przewodniczący konferencji episkopatu Azji Środkowej oraz greckokatolicki bp Wasyl Howera.

W salonie VIP papież i prezydent odbyli krótką rozmowę. Prosto z lotniska Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego Ak Orda, gdzie wygłosi przemówienie do władz, obywateli i korpusu dyplomatycznego.

Jutro rano papież weźmie udział w otwarciu VII Kongresu Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii i sesji plenarnej, odbędzie kilka prywatnych spotkań z przywódcami religijnymi. Po południu odprawi Mszę św. dla kazachskich katolików. Na spotkanie z Franciszkiem wybierają się również katolicy z innych państw Azji Środkowej.

Źródło:ekai