Papież Franciszek wyrusza dziś do Bahrajnu

2022-11-03 9:22
Światowy Dzień Misyjny 2022: Papież Franciszek wydał orędzie
Autor: episkopat.pl Światowy Dzień Misyjny 2022: Papież Franciszek wydał orędzie

Dziś rano papież Franciszek wyruszy do Bahrajnu w Zatoce Perskiej. To jego 39. zagraniczna pielgrzymka, pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju. Po przylocie Franciszek spotka się z królem Hamadem ibn Isa Al-Chalifą w Pałacu Królewskim Sakhir, a potem wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

W dniach 3-6 listopada papież Franciszek złoży wizytę apostolską w Bahrajnie. Będzie to drugie, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 roku, państwo Półwyspu Arabskiego, które ugości głowę Kościoła katolickiego. Celem papieskiej wizyty jest udział w Bahrajńskim Forum Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”.

Mottem papieskiej podróży są słowa: „Pokój na ziemi ludziom dobrej woli”, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza. Jej logo przedstawia flagi Królestwa Bahrajnu i Stolicy Apostolskiej, w formie stylizowanej, jako dwie dłonie otwarte ku Bogu. To symbolizuje także wysiłek ludów i narodów na rzecz spotkania się w duchu otwartości, bez uprzedzeń, jako bracia i siostry. Owocem tego braterskiego spotkania jest dar pokoju, symbolizowany przez gałązkę oliwną umieszczoną pomiędzy „dłońmi”. Znajdujący się poniżej napis „Papa Francesco” ma kolor niebieski, aby wskazać, że podróż apostolska jest zawierzona wstawiennictwu Maryi, czczonej jako Matka Boża Arabska, szczególnie w katedrze pod tym wezwaniem, będącej darem królestwa Bahrajnu dla Kościoła katolickiego w tym kraju.

Zorganizowana w błyskawicznym tempie podróż została oficjalnie zapowiedziana przez Stolicę Apostolską 28 września, a jej szczegółowy program opublikowano 6 października. Franciszek zamieszka w pałacu królewskim Sachir w Awali. Po przylocie z Rzymu złoży tam wizytę kurtuazyjną królowi oraz spotka się z władzami, społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym. Następnego dnia weźmie udział w zamknięciu Bahrajńskiego Forum Dialogu na placu Al-Fida’ w kompleksie pałacu królewskiego, odbędzie też rozmowę z wielkim imamem Al-Azharu i spotka się z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych w pałacowym meczecie. Wieczorem w katedrze Matki Bożej Arabskiej papież pojawi się na spotkaniu ekumenicznym, połączonym z modlitwą o pokój.

Trzeciego dnia, w sobotę 5 listopada- zaplanowano Mszę św. na Bahrajńskim Stadionie Narodowym. Będzie to główny liturgiczny punkt papieskiej wizyty. Spodziewanych jest na niej 28 tys. wiernych. Wieczorem odbędzie się jeszcze spotkanie z młodzieżą w szkole katolickiej Najświętszego Serca Jezusowego.

A czwartego, ostatniego dnia wizyty, Franciszek odwiedzi Manamę, gdzie w kościele Najświętszego Serca Jezusowego odbędzie spotkanie modlitewne z biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i pracownikami duszpasterskimi. Odmówi też z nimi modlitwę „Anioł Pański”, transmitowaną w każdą niedzielę na cały świat.

Źródło:ekai