Franciszek: ludzie mediów nie mogą zapominać o wartościach

2024-01-29 18:07
Papież
Autor: Vatican News/Facebook

Franciszek przyjął na specjalnej audiencji pracowników mediów związanych z włoskim episkopatem. Chodzi o telewizję TV2000 i sieć rozgłośni radiowych inBlu2000, które obchodzą 25-lecie. Ojciec Święty przypomniał, że od ostatniego wspólnego spotkania minęła cała dekada, naznaczona wielkimi zmianami w krajobrazie medialnym, które wpłynęły zarówno na sposób tworzenia treści, jak i ich przekaz.

Papież podkreślił, że w szybko zmieniającym się świecie ludzie mediów nie mogą zapominać o wartościach nadających sens życiu. Wskazał, że każdy komunikator musi być budowniczym mostów, a nie siewcą podziałów. Dodał, że tworząc jakiekolwiek materiały nie można zapominać, że w ich centrum musi stać osoba ludzka i jej godność.

„Macie bardzo precyzyjną przynależność: jest to Konferencja Episkopatu Włoch. Nie jest to ograniczenie, a wręcz przeciwnie, wyraz wielkiej wolności. Przypomina nam, że komunikacja i informacja są zawsze zakorzenione w człowieku” – mówił Ojciec Święty. Wskazał, że podkreśla to też znaczenie ucieleśniania wiary w kulturze, zwłaszcza poprzez świadectwo, opowiadanie historii, w których otaczająca nas ciemność nie gasi światła nadziei.

Zdaniem papieża, ważne jest, aby pamiętać i żyć tą przynależnością. „Dlatego chciałbym wskazać wam trzy słowa, abyście mogli kontynuować swoją pracę. Są to bliskość, odwaga i odpowiedzialność. Pamiętajcie zawsze o tym, że w centrum każdego materiału, każdego artykułu, w centrum każdego programu musi stać osoba: nie zapominajcie o tym. To właśnie ona nadaje sens komunikacji” – mówił Franciszek do dziennikarzy.

Źródło: Vatican News