Papież modli się za ofiary ataku w Pradze

2023-12-22 15:24
Praga
Autor: che/wikimedia commons

Franciszek opłakuje ofiary ataku w Pradze. W liście kondolencyjnym do rektora Uniwersytetu Karola Mileny Králíčkovej, Ojciec Święty zapewnił krewnych zabitych i rannych o swojej bliskości i modlitwie. "Papież jest głęboko zasmucony wydarzeniami" - czytamy w liście podpisanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Franciszek prosi o siłę i pocieszenie dla pogrążonych w żałobie. Zapewnił Czechy o swojej modlitwie w tym trudnym czasie. Do tamtejszego rządu napływają kondolencje z całego świata.

W czwartek po południu, 24-letni student otworzył ogień z broni palnej w budynku Wydziału Filozofii Uniwersytetu Karola na placu Jana Palacha, zabijając 14 osób. Według władz, 25 osób zostało rannych, w tym dziesięć ciężko. Zabójca również nie żyje. Nadal nie jest jasne, czy student zastrzelił się sam, czy został zabity przez policję. Czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakusan zapewnia, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących na tło terrorystyczne.

Jutro w południe, na znak żałoby w całej Republice Czeskiej zabrzmią dzwony kościelne. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech arcybiskup Jan Graubner i kardynał Dominik Duka odprawią wcześniej nabożeństwo w katedrze św. Wita na Zamku Praskim, aby uczcić pamięć ofiar ataku. Nabożeństwo będzie transmitowane na żywo przez czeską telewizję.

Abp Graubner złożył już kondolencje krewnym zabitych i zapewnił ich o swojej bliskości. 

Źródło:ekai