Papież po „Anioł Pański” przypomniał o beatyfikacji ks. Machy

2021-11-21 16:19
Papież pozdrowił Polaków. Niech św. Józef wyprasza nam wrażliwość na potrzeby innych
Autor: episkopat.pl

Franciszek po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie wspomniał, beatyfikowanego dzień wcześniej w Katowicach, polskiego duchownego ks. Jana Machę, który zginął za wiarę w hitlerowskim więzieniu.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę na poziomie diecezjalnym Światowego Dnia Młodzieży, upomniał się o godne warunki pracy dla rybaków, o większą kontrolę handlu bronią i pozdrowił grupy obecne na placu św. Piotra. Przypomniał też o beatyfikacji ks. Machy, która miała miejsce dzień wcześniej w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Wczoraj w Katowicach został beatyfikowany ksiądz Jan Franciszek Macha, zabity z nienawiści do wiary w 1942 roku, w sytuacji prześladowań Kościoła przez reżim hitlerowski. W mrokach więzienia znalazł w Bogu siłę i łagodność, by stawić czoła tej męce. Niech jego męczeństwo będzie owocnym ziarnem nadziei i pokoju. Oklaskujmy nowego Błogosławionego! - powiedział Ojciec Święty.

Poniżej słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:

Dziś, w uroczystość Chrystusa Króla, po raz pierwszy we wszystkich Kościołach partykularnych obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Z tego powodu obok mnie jest dwoje młodych ludzi z Rzymu, reprezentujących całą rzymską młodzież. Pozdrawiam serdecznie chłopców i dziewczęta z naszej diecezji i życzę, aby wszyscy ludzie młodzi na świecie poczuli, że są żywą częścią Kościoła, czynnymi uczestnikami jego misji. Dziękuję za przybycie! I nie zapominajcie, że królować to znaczy służyć. Co to było? Panować to znaczy służyć. Wszyscy razem: królować to służyć. Jak uczy nas nasz Król. (…)

Dziś obchodzony jest również Światowy Dzień Rybołówstwa. Pozdrawiam wszystkich rybaków i modlę się za tych, którzy żyją w trudnych warunkach, a czasem, niestety, pracy przymusowej. Zachęcam kapelanów i wolontariuszy Stella Maris, aby kontynuowali swoją posługę duszpasterską dla tych osób i ich rodzin.

W tym dniu pamiętamy również o wszystkich ofiarach wypadków drogowych: módlmy się za nich i zaangażujmy się w zapobieganie wypadkom. Chciałbym również wesprzeć inicjatywy podejmowanych na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu osiągnięcia większej kontroli nad handlem bronią.

Wczoraj w Katowicach został beatyfikowany ksiądz Jan Franciszek Macha, zabity z nienawiści do wiary w 1942 roku, w sytuacji prześladowań Kościoła przez reżim hitlerowski. W mrokach więzienia znalazł w Bogu siłę i łagodność, by stawić czoła tej męce. Niech jego męczeństwo będzie owocnym ziarnem nadziei i pokoju. Oklaskujmy nowego Błogosławionego!

Pozdrawiam was wszystkich, wiernych Rzymu i pielgrzymów z różnych krajów, zwłaszcza z Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki. (…)

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia!

Źródło: KAI