Papież po raz drugi w ONZ ?

2024-04-26 11:40
ONZ flaga
Autor: wikimedia commons

Franciszek rozważa powrót do Stanów Zjednoczonych we wrześniu, aby przemówić przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ – informuje watykanista włoskiej agencji ACI Stampa, Andrea Gagliarducci. Dodaje, że wiadomość ta została początkowo podana przez francuski dziennik katolicki La Croix i nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Watykan. Zaznacza jednak, że według źródła z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, w tym tygodniu „nadeszło formalne zaproszenie od Sekretarza Generalnego Antonio Guterresa, a Ojciec Święty wydaje się skłonny, by odpowiedzieć pozytywnie”.

Jeśli podróż do Nowego Jorku dojdzie do skutku, papież odwiedzi Organizację Narodów Zjednoczonych podczas „Szczytu Przyszłości”, który odbędzie się w dniach 22-23 września. Należy przypomnieć, że Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło papieską podróż w dniach 2-13 września do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru.

Franciszek jest też oczekiwany pod koniec września w Belgii, gdzie ma świętować 600. rocznicę powstania Uniwersytetu w Louvain. Według źródła zaznajomionego z planowaniem papieskich podróży, podróż Ojca Świętego do Louvain może zostać przełożona na 2025 rok. To odroczenie pozostawiłoby miejsce pod koniec września na wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas planowanego pobytu w Belgii, Franciszek odprawi również Mszę św. w narodowym sanktuarium Koelkenberg. Pojawiły się pogłoski, że zatrzyma się w Luksemburgu. Tamtejsi urzędnicy zaprzeczyli tej wizycie, ale watykański Sekretariat Stanu poinformował, że jest ona możliwa.

Celem wrześniowego szczytu jest wzmocnienie struktur ONZ i globalnego „zarządzania”, aby pełniej stawić czoła „nowym i starym wyzwaniom” nadchodzących lat.  Spotkanie doprowadzi do zawarcia „paktu na przyszłość”, aby szybko osiągnąć „cele zrównoważonego rozwoju” Organizacji.

Papież był ostatnio był w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Wtedy też wygłosił przemówienie na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło: ekai