Papież przyjął marszałka Senatu RP

2022-01-08 15:27
Tomasz Grodzki i papiez Franciszek
Autor: Vatican Media

Spadająca dzietność w Europie, pomoc migrantom przy jednoczesnej ochronie granic, a także ryzyko rosyjskiej agresji na Ukrainę - to główne tematy rozmowy marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty w sobotę przyjął na audiencji w Watykanie marszałka Senatu z małżonką oraz osobami towarzyszącymi.

Jak wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Senatu Tomasz Grodzki, pierwszym z najważniejszych tematów, poruszonych podczas prywatnego spotkania z Ojcem Świętym, była słabnąca dzietność w europejskim i polskim społeczeństwie. "Zgodziliśmy, że o ile diagnoza została postawiona, o tyle propozycje leczenia jeszcze są dalekie od finalizacji. Aczkolwiek wymieniliśmy mnóstwo uwag na ten temat" - powiedział Grodzki.

Kolejną poruszoną kwestią, była sytuacja uchodźców "nie tylko w kontekście Polski, ale w kontekście rozróżnienia obrony granic, która jest poza dyskusją, od humanitarnego, chrześcijańskiego podejścia do uchodźców, istot ludzkich, zwłaszcza kobiet i dzieci". Jak poinformował polityk, trzecie zagadnienie dotyczyło "agresywnych zapędów Rosji w stosunku do Ukrainy. Ojciec Święty niezwykle się tym martwi. Wydaje się, aczkolwiek nie padło to wprost, że dyplomacja watykańska również czyni duże wysiłki, aby to napięcie zniwelować" - mówił marszałek.

Pytany o to, czy podczas rozmowy podjęty został temat relacji i współpracy państwa i Kościoła, polityk powiedział, że choć relacje te nie były tematem samym w sobie, to temat ten wybrzmiał przy okazji rozmów nt. wyzwania spadającej dzietności.

"Dla mnie i dla nas wszystkich był to ogromny zaszczyt i honor, a duch i nastrój rozmowy z Ojcem Świętym utwierdził mnie, że to jest wielki przywódca Kościoła" - podkreślił marszałek Senatu, podsumowując rozmowę z papieżem Franciszkiem.

Tomaszowi Grodzkiemu, który przybył do Watykanu wraz z małżonką i niewielką delegacją, towarzyszył podczas spotkań m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański. Po zakończeniu prywatnej rozmowy z Ojcem Świętym, jak również tej części audiencji, w której wzięli udział pozostali członkowie delegacji, marszałek Senatu złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II i spotkał się z dziennikarzami w okolicy Placu św. Piotra. Następnie udał się do bazyliki NMP na Zatybrzu, gdzie złożył hołd bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, składając kwiaty przy odnowionej niedawno tablicy, poświęconej Prymasowi Tysiąclecia w jego dawnej bazylice tytularnej.

Źródło: KAI