Papież przyjął trzecią dawkę szczepionki na Covid-19

2021-10-28 10:37
Papież Franciszek
Autor: AP Papież Franciszek

Informację, że Franciszek jest już po zastrzyku podała agencja Ansa, powołując się na źródła w Watykanie. W ostatnich dniach rozpoczęło się tam podawanie trzeciej dawki osobom starszym i chorym- poinformował o tym szef watykańskiego Biura Prasowego Matteo Bruni.

Jako pierwsze, trzecią dawkę szczepionki otrzymują osoby powyżej 60. roku życia i te ze słabszą kondycją, lub szczególnie wrażliwe. Zimą i wczesną wiosną, mieszkańcy i pracownicy Watykanu przyjęli dwie dawki preparatu Pfizer.

Na początku szczepienia miały być dobrowolne. Ostatecznie, od października wprowadzono nowe przepisy prawne. Zgodnie z nimi, pracownicy watykańskich urzędów mają obowiązek posiadania w pracy, albo certyfikatu szczepień, albo aktualnego negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Tym samym Stolica Apostolska ujednoliciła swoje przepisy z tymi, które obowiązują w całych Włoszech - podobnie, jak dzieje się w to wielu innych kwestiach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

Papież Franciszek wiele razy zachęcał do przyjmowania preparatów na Covid 19. W specjalnym przesłaniu nazwał szczepienie "aktem miłości" oraz "prostym, ale głębokim sposobem krzewienia dobra wspólnego". Watykan nie poinformował oficjalnie o trzeciej dawce dla 84-letniego papieża, który na początku grudnia - jak sam zapowiedział - ma odwiedzić Grecję i Cypr.Nie wiadomo też, czy ponownie zaszczepiony został 94-letni emerytowany papież Benedykt XVI.

Źródło:ekai, ANSA