Papież w Kinszasie: budujmy świat napełniony braterską miłością

2023-02-01 13:49
Kamerun afryka dzieci szkoła
Autor: Mleveill/pixabay.com

"Uwierzmy we wspólnotę i z Bożą pomocą budujmy Kościół wolny od ducha światowego a pełen Ducha Świętego, wolny od bogactwa dla siebie a napełniony braterską miłością!" - mówi papież podczas Mszy św. na lotnisku „Ndolo”, w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Franciszek rozpoczął homilię od pozdrowienia w języku lingala: „Bandeko, bobóto” (Bracia i siostry, pokój), Bondeko (Braterstwo), Bondéko (Braterstwo), Esengo (Radość) Esengo (Radość): radość z zobaczenia was i spotkania z wami jest wielka: długo czekałem na tę chwilę, dziękuję, że tu jesteście!”. Powitalne słowa papieża przyjęto z wielkim entuzjazmem.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu Ewangelii, który opisuje ukazanie się zmartwychwstałego Jezusa apostołom, mówiącego do nich „Pokój wam”. Zauważył, że czynił to w chwili, kiedy wszystko wydaje się dla nich skończone, w najbardziej nieoczekiwanym i pozbawionym nadziei momencie. Bracia, siostry, z Jezusem zło nigdy nie zwycięża, nigdy nie ma ostatniego słowa – stwierdził Franciszek. My także jesteśmy wezwani, aby czynić to, co do nas należy i głosić światu to nieoczekiwane i prorocze orędzie pokoju – dodał, wskazując na trzy źródła pokoju: przebaczenie, wspólnota i misja.Mówiąc o przebaczeniu, którego mają udzielać apostołowie papież zauważył, że najpierw otrzymują je od Jezusa. Zachęcił: dajmy Chrystusowi szansę uzdrowienia naszych serc, złóżmy w Nim naszą przeszłość, wszystkie lęki i obawy– zaapelował Ojciec Święty. Pozwólmy, by przebaczył nam Bóg, i przebaczajmy sobie nawzajem! – apelował Franciszek.

Przedstawiając drugie źródło – wspólnotę papież przypomniał, że nie ma bez niej chrześcijaństwa. Przestrzegł przed indywidualizmem, klerykalizmem i karierowiczostwem. Wskazał, że drogą jest dzielenie się z ubogimi, a pokora jest wielkością chrześcijanina, natomiast braterstwo- jego prawdziwym bogactwem. Uwierzmy we wspólnotę i z Bożą pomocą budujmy Kościół wolny od ducha światowego a pełen Ducha Świętego, wolny od bogactwa dla siebie a napełniony braterską miłością! – wezwał Ojciec Święty.

Ukazując trzecie źródło pokoju, misję, Franciszek przypomniał, że Pan Jezus posłał uczniów do wszystkich. Naszym powołaniem jest bycie misjonarzami pokoju, i to właśnie da nam pokój – podkreślił Ojciec Święty. My, chrześcijanie, jesteśmy wezwani do współpracy ze wszystkimi, do przerwania łańcucha przemocy, do rozmontowania spisku nienawiści – stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że chrześcijanie są powołani do tego, by być w świecie sumieniami pokoju: nie tylko sumieniami krytycznymi, ale przede wszystkim świadkami miłości; starającymi się nie o wypełnienie przysługujących im praw, ale praw Ewangelii, którymi są braterstwo, miłość i przebaczenie; nie dążącymi do realizacji własnych interesów, lecz misjonarzami szalonej miłości, jaką Bóg darzy każdego człowieka.

Źródło:ekai