Papież weźmie udział w szczycie G7

2024-06-13 17:46
Papież Franciszek
Autor: AP PHOTO/ALESSANDRA TARANTINO Papież Franciszek

14 czerwca Ojciec Święty uda się do Borgo Egnazia w Apulii i jako pierwszy papież weźmie udział w Szczycie G7. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zapowiedziało, że przy tej okazji Franciszek wygłosi przemówienie i spotka się z wieloma przywódcami państw, w tym prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem USA Joe Bidenem.

Franciszek przybędzie do Borgo Egnazia śmigłowcem o 12.30 i zostanie powitany przez włoską premier Giorgię Meloni. Następnie w swojej rezydencji będzie rozmawiał z panią Kristaliną Georgijewą, Dyrektor Generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego, następnie z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Republiki Ukrainy, prezydentem Republiki Francuskiej, Emmanuelem Macronem i premierem Kanady, Justinem Trudeau.

O godz. 14.05 zaplanowano oficjalne powitanie Ojca Świętego na dziedzińcu Borgo Egnazia przez panią premier Meloni. 0 14.15 papież weźmie udział w Sesji Wspólnej i wygłosi przemówienie.

O 17.30, po zdjęciu ze wszystkimi uczestnikami G7 Franciszek odbędzie spotkania dwustronne z prezydentem Kenii Samoei Ruto, premierem Indii, Narendrą Modim, prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki, Joe Bidenem, prezydentem Brazylii, Luizem Inácio Lula da Silva, prezydentem Turcji Recepem Tayyip Erdoğanem oraz prezydentem Algierii Abdelmadjidem Tebboune.

O 21.15 planowany jest powrót Ojca Świętego do Watykanu.

G7 (ang. Group of Seven), G8 (w latach 1997–2014), G6 (w latach 1975–1976) – to grupa siedmiu państw (międzyrządowe forum polityczne), które tworzą największe rozwinięte gospodarki i demokracje na świecie: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada (od 1976). Przywódcy państw należących do G7 oraz przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej (jako przedstawiciele Unii Europejskiej) spotykają się co roku na szczytach polityczno-gospodarczych. Lokalizacja szczytu zmieniała się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone (USA), Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada.

Od 1997 do 2014 członkiem grupy była także Rosja (w tym czasie grupa działała jako G8). Po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu wojny w Donbasie pozostałe państwa grupy postanowiły zawiesić członkostwo Rosji, powracając do formuły G7. W czerwcu 2014 nie odbył się szczyt G8 w Rosji (w Soczi), ale – zamiast niego – szczyt G7 (bez udziału Rosji) w Brukseli. Formalnie Rosja została zawieszona 24 marca 2014.

Źródło: Ekai, wikipedia