Papież: Wielki Post sprzyja powrotowi do prawdy o Bogu

2023-02-23 11:02
Papież pozdrowił Polaków. Wspomniał o wojnie w Ukrainie
Autor: episkopat.pl Papież pozdrowił Polaków. Wspomniał o wojnie w Ukrainie

Okres Wielkiego Postu sprzyja powrotowi do spraw zasadniczych, do prawdy o Bogu, o innych ludziach i o nas samych – mówił Franciszek podczas Mszy św. w Środę Popielcową w bazylice św. Sabiny na rzymskim Awentynie. Świątynia – siedziba kurii generalnej dominikanów - tradycyjnie inauguruje listę kościołów stacyjnych Wiecznego Miasta. Głowę Franciszka posypał popiołem Penitencjarz Większy, kard. Mauro Piacenza.

Na początku homilii papież przypomniał, że Wielki Post sprzyja powrotowi do spraw zasadniczych, ogołoceniu się z tego, co nas obciąża, aby pojednać się z Bogiem, aby na nowo rozpalić ogień Ducha Świętego, który mieszka ukryty pośród popiołów naszego kruchego człowieczeństwa.

Jest to czas łaski. Obrzęd posypania głów popiołem wprowadza nas w tę drogę powrotu i kieruje do nas dwie zachęty: abyśmy powrócili do prawdy o nas samych oraz powrócili do Boga i do braci. Powrót do prawdy o sobie samych przypomina nam, że „istniejemy, ponieważ Bóg tchnął w nas tchnienie życia. I jako czuły i miłosierny Ojciec, On również przeżywa Wieli Post ponieważ nas pragnie, czeka na nas, oczekuje naszego powrotu” – podkreślił papież. Dodał, że jest to czas sprzyjający, byśmy się nawrócili, abyśmy zmienili spojrzenie przede wszystkim na siebie, żeby spojrzeć w głąb nas samych. „Wielki Post jest czasem prawdy, aby zrzucić maski, które nosimy na co dzień chcąc wydawać się doskonałymi w oczach świata; aby walczyć, jak powiedział nam Jezus, z fałszem i obłudą: nie z fałszem i obłudą innych, lecz z naszym fałszem i obłudą” – zaznaczył Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Wielki Post jest okresem sprzyjającym ożywieniu naszej relacji z Bogiem i z innymi. Bowiem nasze życie jest przede wszystkim relacją: otrzymaliśmy je od Boga i od naszych rodziców, i możemy zawsze je odnawiać i regenerować dzięki Panu i tym, których stawia obok nas. Trzeba zatem otworzyć się w milczeniu na modlitwę i wyjść z twierdzy naszego zamkniętego „ego”, zerwać łańcuchy indywidualizmu i odkryć na nowo, poprzez spotkanie i słuchanie, tych, którzy codziennie idą obok nas i nauczyć się miłować ich na nowo jako brata czy siostrę.

Mówiąc o praktykowanych zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu jałmużnie, modlitwie i poście papież zachęcił, aby nie ograniczały się tylko do gestów zewnętrznych, lecz służyły stawaniu się wewnętrznie bardziej wolnymi oraz powrotowi do prawdy o sobie .„Nie zmarnujmy łaski tego świętego okresu: wpatrujmy się w Krucyfiks i chodźmy, odpowiadajmy szczodrze na mocne wezwania Wielkiego Postu. Na końcu tej drogi spotkamy z większą radością Pana życia, jedynego, który sprawi, że powstaniemy z naszych popiołów” – powiedział Ojciec Święty na koniec homilii.

Źródło:ekai