Papież z pokojowym Noblem? Kandydaturę Franciszka zgłosił norweski polityk

2024-02-01 18:06
Papież Franciszek
Autor: pixabay.com

Norweski parlamentarzysta Dag Inge Ulstein z Chrześcijańskiej Partii Ludowej zgłosił kandydaturę Ojca Świetego do Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2024. Jak tłumaczył, przyznając ją przywódcy religijnemu, takiemu jak papież Franciszek, Komitet Noblowski potwierdziłby znaczenie religijnego przywództwa jako siły napędowej pokoju.

Według Ulsteina, od czasu objęcia urzędu dziesięć lat temu, papież używał swego wpływu i pozycji do wspierania szeregu procesów pokojowych i pojednawczych. Wśród innych działań, wspierał pokój, spotykając się z przywódcami Palestyny, Izraela i Iraku.

– Franciszek przez całe swoje życie i przekazywanie wartości głosił mocne przesłanie o konieczności szerokiego pokoju i pojednania. Dotyczy to nie tylko stosunków między państwami, ale także między ludźmi i grupami ludności o różnym pochodzeniu – mówi Ulstein, który zgłaszał już kandydaturę Franciszka w 2022 roku.

Pięcioosobowy Komitet Noblowski, wyłoniony przez norweski parlament ogłosi nazwisko laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla na początku października.

Źródło: aftenposten.no/krf.no, pb