Papua- Nowa Gwinea: zmarł arcybiskup misyjny Wilhelm Kurtz

2023-02-16 13:54
Abp Wilhelm Kurtz
Autor: werbiści.pl

Nie żyje polski arcybiskup misyjny Wilhelm Kurtz, który od ponad 55 lat pracował w Papui-Nowej Gwinei. Znany był ze swych uzdolnień artystycznych. Jego dziełem są m.in. polichromie w kilku świątyniach diecezji Kundiawa.

Wilhelm Józef Kurtz urodził się 28 maja 1935 roku w Kępie (w obecnej diecezji opolskiej). W 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów). Po czterech latach pracy duszpasterskiej w kraju ( w Bytomiu i Górnej Grupie) został skierowany na misje do Papui-Nowej Gwinei. Przybył tam w 1967 roku, po kilkumiesięcznym pobycie w Australii na kursie językowym.

W 1982 roku Jan Paweł II mianował go pierwszym biskupem utworzonej w tym samym dniu diecezji Kundiawa w środkowej części kraju. W 1999 roku został powołany na stanowisko arcybiskupa-koadiutora archidiecezji Madang w północno-środkowej, nadbrzeżnej części kraju. W 2001 roku polskiego werbistę mianowano metropolitą tej prowincji kościelnej, obejmującej – poza samą archidiecezją – jeszcze cztery diecezje: Aitape, Lae, Vanimo i Wewak. Na emeryturę przeszedł w 2010 roku. Zmarł 14 lutego w wieku 88 lat.

W Papui-Nowej Gwinei pracuje teraz dwóch polskich biskupów: Józef Roszyński SVD kieruje diecezją Wewak, a Dariusz Kałuża MSF – diecezją Bougainville w archipelagu Wysp Salomona.

Źródło:ekai