Paryż: katedra Notre-Dame z nową konstrukcją dachu

2024-01-15 19:29
Katedra Notre Dame w Paryżu w trakcie odbudowy
Autor: Janet Steveley / GettyImages

Katedra Notre-Dame w Paryżu, która została poważnie uszkodzona w pożarze w 2019 roku, ma nową konstrukcję dachu. Prezydent Francji Emmanuel Macron opublikował na platformie internetowej X film z ceremonii zawieszenia wiechy. Podkreślił, że to ważny kamień milowy na jedenaście miesięcy przed planowanym ponownym otwarciem świątyni.

Podczas pożaru, który wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 roku, ogień strawił dach i więźby dachowe, zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Macron obiecał, że prace zostaną ukończone przed planowanymi na 26 lipca – 11 sierpnia Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Ta jedna z najbardziej znanych na świecie katedr ma zostać ponownie otwarta 8 grudnia.

Wczesnogotycka katedra Notre-Dame jest wizytówką Paryża. Znajduje się na wyspie Île de la Cité na Sekwanie w historycznym centrum miasta. Zbudowana została w miejscu po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Budowa katedry trwała ponad 180 lat (1163–1345). Od 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu katedry – pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitalnej – przechowywane były relikwie korony cierniowej. Przed pożarem odwiedzało ją około 12-14 milionów osób rocznie. 

Źródło: ekai