Paryż: wybierają nowe witraże do katedry Notre- Dame

2024-04-15 18:35
Witraż
Autor: Aw58/wikimedia commons

Mija pięć lat od pożaru paryskiej katedry Notre-Dame, uważanej za jedną z najważniejszych świątyń Europy. Jej ponowne otwarcie planowane jest 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W związku z tym ogłoszono konkurs na sześć z siedmiu bocznych kaplic od strony południowej, gdzie pojawią się nowoczesne witraże.

Wprowadzenie do odrestaurowanej katedry współczesnych witraży wywołało spore poruszenie. Zapowiedział to prezydent Francji Emmanuel Macron. Tłumaczył to pragnieniem pozostawienia w bazylice „śladu XXI wieku”, który okazał się dla katedry tak bolesny poprzez wyniszczający pożar. Była to reakcja na słowa arcybiskupa Paryża, który wskazał, że warto by w odrestaurowanym wnętrzu zachować ślad tego, co się wydarzyło. W tym celu historyk sztuki Didier Rykner wystosował petycję, pod którą zebrał prawie 140 tys. podpisów. Towarzyszyło temu zbieranie propozycji artystów co do tematu i wyglądu nowych witraży.

Warunkiem, jaki mają spełnić artyści i szklarze, jest to, by wytwarzały neutralne światło o tym samym charakterze, kolorze i intensywności, co obecnie dostarczane przez istniejące okna. Dawny charakter zachowa witraż w kaplicy św. Tomasza z Akwinu. Nowo powstające dzieła nawiązywać będą do Zesłania Ducha Świętego i mają podbijać jasność kamienia, z którego wykonana jest katedra. Rozpoczęte 10 kwietnia konsultacje zakończą się pod koniec maja, ale witraże będą wykonane dopiero w 2026 r. Ich prototyp zostanie zaprezentowany w czasie grudniowego otwarcia paryskiej katedry.

Źródło: Vatican News PL