Peru: zmarł misjonarz ks. Czesław Faron

2022-02-11 19:13
Świeca
Autor: pixabay.com Nie żyje reżyser Jan Hryniak. Twórca filmu „Zenek”, oraz seriali „Czas honoru. Powstanie” miał 52 lata

Zmarł tarnowski misjonarz ks. Czesław Faron, który od 1994 r. głosił Ewangelię w Peru. Był proboszczem w parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Punta Hermosa koło Limy. Od 2006 roku kierował także domem dla sierot i dzieci ulicy w Lurín. Miał 59 lat.

Do Polski przyleciał 4 lutego by leczyć w kraju ciężką chorobę. Był już bardzo słaby. Nie spodziewaliśmy się, że 10 lutego odejdzie z tego świata – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek, 14 lutego o godz. 14.00 w kościele parafialnym pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu, po której ciało kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

W lipcu 1994 r. ks. Faron przybył jako wikariusz do parafii pw. Nuestra Señora de Nazaret w Limie. Razem z proboszczem prowadzili równolegle duszpasterstwo w kościele pw. Nuestra Señora de Evangelizatión w dzielnicy La Calera. Tam później dokończył budowę plebanii i w październiku 1997 r. przeniósł się jako proboszcz do mającej powstać w grudniu 1998 r. nowej parafii. W 2006 r. trafił do Lurín, stolicy nowej diecezji. Zaczął swoją posługę w Domu dla dzieci im. Jana Pawła II.

To był szczególny dom. Aż 60% dzieci było sierotami, a 40% stanowiły te z ulicy, rodzin patologicznych i dotkniętych terroryzmem. Historia powstania domu związana jest z Janem Pawłem II, który zasugerował to dzieło, a jego utworzenia podjął się ks. Józef Walijewski (1924-2006), Amerykanin polskiego pochodzenia. W tym domu ks. Czesław Faron sprawował funkcję ojca duchownego. Po jakimś czasie zaczął kierować ośrodkiem- wspomina ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

W październiku 2011 r. kapłan powrócił do duszpasterstwa w tej samej diecezji. Przejął obowiązki proboszcza parafii pw. św. Jana Pawła II w Punta Hermosa, leżącej nad samym brzegiem Oceanu Spokojnego. Wyremontował kościół, a w 2012 r. wybudował plebanię. Przy kościele zorganizował otwarte cały dzień oratorium, które zaprasza do modlitwy.

Źródło:ekai