Piekary Śląskie: odbyła się pierwsza część Misterium Męki Pańskiej

2023-04-02 20:52
Misterium Męki Pańskiej
Autor: https://piekary-bazylika.pl

Około 80 aktorów wzięło udział w Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej na kalwarii w Piekarach Śląskich. Pierwsza część odbyła się w Niedzielę Palmową. Pan Jezus wjechał do Jerozolimy, wypędził przekupniów ze świątyni i uzdrawiał.

Widzowie, którzy przyszli na kalwarię pomimo padającego deszczu, zobaczyli wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i wypędzenie przekupniów ze świątyni. Jezus uzdrawiał, a arcykapłani zastawiali na niego słowne pułapki, chcąc Go skompromitować - bezskutecznie. Zgłosił się jednak do nich przyjaciel Mesjasza - Judasz, który zaoferował wydanie go. Za swoje zadanie otrzymał 30 srebrników.

W misterium uczestniczył arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Druga część misterium odbędzie na piekarskiej kalwarii w Wielki Piątek 7 kwietnia o godzinie 9.45.

Pierwsze Piekarskie Misterium Męki Pańskiej odbyło się w 1900 roku i wzięło w nim udział ok. 40 piekarzan. Inicjatorem, reżyserem, a jednocześnie kostiumologiem był Emil Wartini, który z dużą dbałością o szczegóły wykorzystał dopiero co poświęcone kalwaryjskie wzgórze. Już wtedy piekarskie Misterium przyciągnęło tłumy. Z biegiem lat ta piękna inicjatywa zniknęła, a na jej miejscu pozostały jedynie obchody kalwaryjskie, które stanowiły rozbudowaną programowo drogę krzyżową. Są obecne w Sanktuarium także dzisiaj, towarzysząc odpustom przeżywanym na przełomie lipca i sierpnia.

Nowy impuls dla wskrzeszenia dawnych zwyczajów pojawił się w roku 2014, kiedy to wśród młodzieży z kilku piekarskich parafii zrodziła się myśl o reaktywowaniu odgrywania Męki Pańskiej w naturalnym, kalwaryjskim plenerze i nadania jej jeszcze większego rozmachu. Po niemal roku przygotowań i rozmów podjęto decyzję o zorganizowaniu Misterium w Wielkim Tygodniu roku 2015.

Po niemalże 100 latach przerwy, na Piekarskie Wzgórze Kalwaryjskie powróciła inscenizowana droga krzyżowa, tzw. “żywo męka”. W latach 2020 i 2021 Misterium zostało odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

Źródło: ekai