PkwP: ruszyła druga odsłona pomocy humanitarnej dla Ukrainy

2022-04-19 19:17
Pomoc Ukrainie
Autor: Pomoc Kościołowi W Potrzebie

Międzynarodowe dzieło katolickie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczęło drugą fazę wsparcia humanitarnego dla Ukrainy. W niespełna osiem tygodni po rozpoczęciu wojny przekazano kolejnych niemal 1,5 miliona euro dla sióstr zakonnych, księży, parafii, seminariów duchownych, klasztorów, prowadzonych przez Kościół domów opieki dla seniorów oraz ośrodków dla uchodźców.

Pomoc jest przeznaczona przede wszystkim dla klasztorów i parafii opiekujących się uchodźcami w zachodniej Ukrainie. Jak informuje kierująca programem Magda Kaczmarek, przyjęło ich wiele kościelnych ośrodków. Ich zaopatrzenie i utrzymanie to ogromne wyzwanie duszpasterskie oraz finansowe. Według UNHCR, około 10 mln Ukraińców, a więc jedna czwarta ludności kraju, musiało uciekać ze swoich domów. Około 6 milionów, to uchodźcy we własnej ojczyźnie.

Obok artykułów spożywczych i leków potrzebne są generatory prądu, które wielu ludziom pozwolą na ogrzewanie oraz gotowanie. Bardzo potrzebne są samochody, które przewiozą środki pomocy z zachodniej Ukrainy na wschód i południe. Według informacji Magdy Kaczmarek, pomoc humanitarna najczęściej jest dostarczana do Lwowa, a dalszym transportem zajmują się ukraińscy wolontariusze, często z narażeniem życia.

W pakiecie pomocy jest też 600 tys. euro w formie intencji mszalnych. Pieniądze przeznaczono na pomoc księżom na Ukrainie, którzy od swoich diecezji otrzymują albo niewielkie wynagrodzenie albo nie otrzymują go wcale. Jest to forma wsparcia nie tylko dla duszpasterzy w regionach, w których toczy się wojna, ale także na pracę w parafii, np. zakup paliwa dla pojazdu z pomocą humanitarną, czy przewiezieniem któregoś z parafian do szpitala.

Źródło:ekai