Plany papieża Franciszka na kolejny rok

2021-12-30 16:50
Papież Franciszek
Autor: Santiago Mejía/cathopic.com

W 2022 roku papież Franciszek planuje opublikować konstytucję reformującą Kurię Rzymską, mianować kilku wysokich rangą urzędników watykańskich, przeprowadzić konsystorz dla kreowania nowych kardynałów, celebrować 10. Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie i, w zależności od sytuacji covid-19, odwiedzić kraje na Bliskim Wschodzie, w Azji, Afryce i Europie – uważa Gerard O’Connell – od 36 lat obserwujący wydarzenia watykańskie.

Ojciec Święty, który 17 grudnia obchodził swoje 85. urodziny, najwyraźniej nie zamierza zwalniać tempa. Cieszy się dobrym zdrowiem, a jego plany na 2022 r. wskazują, że wykonuje swoje obowiązki jako papież z takim samym zapałem jak zawsze.

Reforma Kurii

Do końca czerwca 2022 roku ma zakończyć się ostatni etap restrukturyzacji i łączenia watykańskich urzędów. Papieska Rada ds. Kultury zostanie włączona do Kongregacji Edukacji Katolickiej, a Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zostanie połączona z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów – przewidują specjaliści od tematyki watykańskiej.

Oczekuje się, że papież opublikuje długo oczekiwaną konstytucję o reformie Kurii Rzymskiej, „Predicate Evangelium”, w pierwszym półroczu 2022 roku. Zdaniem kardynała Oswalda Graciasa, członka Rady Kardynałów, można oczekiwać, iż zostanie ona opublikowana przed Wielkanocą (17 kwietnia), jeśli do tego czasu zostaną ukończone tłumaczenia na różne języki.

Zmiany personalne

Papież Franciszek prawdopodobnie wymieni w nowym roku wielu wysokich urzędników watykańskich, ponieważ wielu z nich przekroczyło już watykański wiek emerytalny 75 lat. Wśród tych, którzy prawdopodobnie zostaną zastąpieni są kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który w październiku skończy 80 lat, kardynał Luis Ladaria Ferrer SJ, prefekt Kongregacji Nauki Wiary (w kwietniu skończy 78 lat) oraz bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk (80 we wrześniu).

Nowi kardynałowie

W 2021 roku Kolegium Kardynalskie liczyło 120 elektorów, czyli maksymalną dopuszczalną liczbę ustanowioną przez papieża Pawła VI w 1975 r. Jednak 10 z tych elektorów skończy 80 lat w 2022 r. i w związku z tym straci prawo głosu w konklawe papieskim. Oczekuje się, że Franciszek przeprowadzi konsystorz w celu mianowania nowych kardynałów, prawdopodobnie w drugiej połowie roku - uważa O’Connell. Mianuje wówczas co najmniej 10 nowych kardynałów-elektorów, co zwiększyłoby liczbę elektorów jego nominacji w Kolegium Kardynalskim do końca 2022 roku do co najmniej 72.

Światowe Spotkanie Rodzin

Papież Franciszek weźmie udział w 10. Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca. Spotkanie będzie miało „format wieloośrodkowy, z lokalnymi inicjatywami w diecezjach na całym świecie”, aby umożliwić uczestnictwo tym, którzy nie mogą podróżować z powodu pandemii, podała Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

„Podczas gdy Rzym pozostanie wyznaczonym miejscem spotkania, każda diecezja będzie mogła stać się centrum lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot" - czytamy na stronie dykasterii.

Wizyty zagraniczne

Franciszek jest obecnie drugim po św. Janie Pawle II papieżem w historii, który najwięcej podróżował. W ciągu ośmiu lat pontyfikatu odbył 35 podróży zagranicznych i odwiedził 53 kraje. Papież planuje odbyć jeszcze kilka podróży w 2022 roku, choć Watykan nie potwierdził jeszcze żadnej z nich. Niektóre z tych wizyt - m.in. do Sudanu Południowego i Libanu - mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji politycznej, wszystkie jednak będą uzależnione od sytuacji Covid-19 zarówno we Włoszech, jak i w miejscach docelowych.

Franciszek zamierza również w nadchodzącym roku odwiedzić Maltę, ale dopiero po wyborach w tym kraju, czyli prawdopodobnie po połowie kwietnia.

Czytaj także: Franciszek zachęca Polaków do modlitwy o ustanie pandemii

Oczekuje się również że papież odwiedzi Papuę Nową Gwineę, Indonezję i Timor Wschodni, z międzylądowaniem w Singapurze, w drugiej połowie 2022 roku. Wcześniej planował odwiedzić te kraje w 2020 roku, ale podróż musiała zostać przełożona z powodu pandemii covid-19.

Latem papież mógłby również odwiedzić Santiago de Compostela w Hiszpanii, aby zakończyć Rok Święty, który miał się zakończyć w 2021 roku, ale Franciszek przedłużył go do 2022 roku z powodu pandemii.

Franciszek zasygnalizował również, że chciałby odwiedzić Węgry. Podczas wrześniowej wizyty w Budapeszcie z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego obiecał węgierskiemu prezydentowi i premierowi, że wróci tam w 2022 lub 2023 roku.

Synod o synodalności

Franciszek otworzył synod pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: - komunia, uczestnictwo i misja” 17 października, a proces będzie trwał aż do zgromadzenia plenarnego przedstawicieli biskupów świata, które odbędzie się w Watykanie w październiku 2023 roku. Proces synodalny ma na celu zaangażowanie całego Kościoła, począwszy od poziomu diecezjalnego. Franciszek prawie na pewno będzie śledził, jak ten etap diecezjalny jest realizowany przez cały rok 2022, i być może wygłosi serię katechez na temat synodalności podczas środowych audiencji publicznych – uważa Gerard O’Connell.

Źródło: KAI