Płocki chór z Grand Prix festiwalu w Hiszpanii

2022-07-18 9:18
Płocki chór
Autor: Diecezja Płocka

Płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses wrócił z Grand Prix oraz czterema złotymi medalami z Międzynarodowego Festiwalu Chorus Inside Spain 2022 w Lloret de Mar w Hiszpanii. Zespół pod dyrekcją Anny Bramskiej okazał się najlepszy podczas tego prestiżowego, europejskiego festiwalu.

Na konkursowej scenie wystąpiło 42 chórzystów, w czterech konkurencjach. Zaprezentowali repertuar złożony z utworów współczesnych, ludowych i muzyki sakralnej. Grand Prix przyznano im za czystość wykonania utworów a cappella (wystąpili bez akompaniamentu we wszystkich kategoriach), interpretację i dobór repertuaru. – W naszym chórze jest duża rotacja, co wymaga nieustannej pracy nad utrzymaniem osiągniętego poziomu. Ważne są dla nas konkursy i festiwale, aby była rywalizacja, a z tym wiąże się rozwój – uważają Anna i Wiktor Bramscy, którzy prowadzą płocki chór.

Po zakończeniu festiwalu, Płocczanie zaśpiewali także podczas Mszy św. w bazylice La Sagrada Familia w Barcelonie, którą zaprojektował słynny architekt Antonio Gaudi. Świątynia, choć rozległa, posiada bardzo dobą akustykę. Chór z Płocka był pierwszym polskim chórem, który tam wystąpił. A działa już 23 lata. W tym czasie zdobył wiele nagród na całym świecie. Przywiózł je m.in. z Chin, Chorwacji, Słowacji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Singapuru. W przeszłości chórzyści wystąpili m.in. przed Janem Pawłem II i na wzgórzu Kahlenberg w Austrii – w miejscu Odsieczy Wiedeńskiej.

Chór nagrał kilkanaście płyt z wielkimi dziełami oratoryjnymi, a także dwie płyty z cyklu „Pueri et Puellae Cantores Plocenses i organy Katedry Płockiej”. Systematycznie zapewnia oprawę muzyczną podczas niedzielnej Mszy św. oraz ważnych celebracji liturgicznych w płockiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz innych miejscach. Teraz zespół liczy około 120 osób.

Źródło:ekai