Poczta wyemitowała znaczek z Matką Bożą Elekcyjną

2021-12-08 10:47
Koperta FDC ze znaczkiem Matki Bożej Elekcyjnej
Autor: Poczta Polska

Poczta Polska 8 grudnia wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy „Matka Boża Elekcyjna". Jest na nim obraz Maryi, który według tradycji towarzyszył elekcjom królów polskich od Stefana Batorego do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie obraz znajduje się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na warszawskiej Woli.

Tym razem prezentujemy na znaczku obraz szczególny i wielce zasłużony w historii naszego kraju. To przed Matką Bożą Pocieszenia modliła się szlachta wybierająca królów Polski oraz nowo wybrani królowie. Obraz z kościoła na warszawskiej Woli jest jednocześnie świadkiem chlubnych wydarzeń z naszej przeszłości i strażnikiem ich pamięci. Naucza też, że nawet w trudnych momentach życia w swoich wyborach trzeba być wiernym tradycji i wartościom – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Obraz Matki Bożej Elekcyjnej (Matki Bożej Pocieszenia) namalowany został w 1621 roku przez nieznanego malarza. Towarzyszył on elekcjom królewskim w Warszawie.

Dodatkowo Poczta Polska wypuściła kopertę FDC (ang. first day cover) ze znaczkiem Matki Bożej Elekcyjnej. Na kopercie umieszczono także obraz Bernardo Bellotto „Elekcja Stanisława Augusta", którego oryginał znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Koperta FDC to koperta z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowana (zazwyczaj stemplem okolicznościowym) w pierwszy dzień obiegu znaczka. Koperta i stempel mają zazwyczaj napisy nawiązujące do pierwszego dnia obiegu znaczka.

O znaczku: autor projektu: Bożydar Grozdew, wartość: 4,10 zł, nakład: 168 000 szt., technika druku: offset, format znaczka: 31,25 x 43 mm, papier: fluorescencyjny, arkusz sprzedażny: 12 znaczków, data wprowadzenia do obiegu: 8 grudnia 2021 r.

Źródło: KAI, Poczta Polska