Podhale: ruszyła wakacyjna akcja oddawania krwi

2022-07-11 9:17
Poznański bank krwi przypomina: latem potrzeby są wyższe
Autor: Unsplash.com/ Nguyễn Hiệp

Kilkanaście litrów krwi oddali parafianie z podhalańskiego Miętustwa w czasie akcji krwiodawstwa, w niedzielę 10 lipca. Życiodajny płyn górale przekazują tam już od ponad dwudziestu lat.

Akcję zorganizowano w salce parafialnej, tuż obok kościoła w Miętustwie. – Przyjeżdżamy tutaj od ponad 20 lat. Wszystko wymyślili parafianie, kiedy przed laty była potrzebna krew dla tamtejszego proboszcza ks. Józefa Ślazyka, który ucierpiał w wypadku. Jesteśmy zawsze przyjmowani z życzliwością i zaangażowaniem duszpasterzy – powiedziała dr Maria Lambrecht z Zakopanego, która koordynowała akcję w Miętustwie.

Dr Lambrecht zachęca do wakacyjnego oddawania krwi w wielu punktach stacjonarnych i mobilnych. – Jesteśmy w każdą środę na Krupówkach. Krew można oddać tam aż do godz. 15, w zakopiańskiej stacji tylko do 12. Jednocześnie chciałam wszystkim podziękować za oddawanie życiodajnego płynu, który jest lekiem często ratującym życie – mówiła dr Lambrecht. Lekarka szczególne podziękowania skierowała do Krzysztofa Lei, byłego prezesa Tatrzańskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi.

Akcja oddawania krwi w parafii w Miętustwie organizowana jest 2-3 razy w roku. Najbliższa odbędzie się w Jurgowie na pograniczu polsko-słowackim. Krew będzie można oddać także w czasie Święta Misia w Poroninie i Zawodów Strażackich w Zębie. W archidiecezji krakowskiej podobne akcje odbywają się także w innych parafiach, m.in. w Czarnym Dunajcu, Nowym Bystrem, czy Zakopanem.

Źródło:ekai