Pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa- mówi Franciszek

2021-09-24 10:13
Franciszek
Autor: pixabay

Papież apelował o to do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy, która działa już od 50 lat. Ojciec Święty sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach bierze udział przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”- podkreślał papież i wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”.

„Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Ojciec Święty podkreślił konieczność powrotu Europy do „dalekowzrocznej wizji ojców założycieli, wizji proroczej i całościowej, ponieważ nie szukali oni zgody danej chwili, lecz marzyli o przyszłości dla wszystkich”. Także ludzie Kościoła muszą „wspólnie patrzeć w przyszłość, a nie przywracać przeszłość”.

Papież wskazał, że trzeba odbudowywać chrześcijańską Europę wychodząc „od żywej tradycji Kościoła, która opiera się na tym, co najważniejsze, na dobrej nowinie, na bliskości i na świadectwie”, a nie poczynając „od własnych, partykularnych upodobań”.

Franciszek wyraził wdzięczność Radzie Konferencji Biskupich Europy za prowadzone przez nią od pół wieku dzieło. „Jesteśmy powołani przez Pana do …pracy, aby Jego dom był coraz bardziej gościnny, aby wszyscy mogli do niego wejść i w nim żyć, aby Kościół miał drzwi otwarte dla wszystkich i aby nikt nie ulegał pokusie koncentrowania się tylko na strzeżeniu i zmienianiu zamków” – powiedział Ojciec Święty.

Zdaniem papieża- zmiany trzeba zaczynać od własnego życia, podobnie jak czynili to święci patroni Europy, by wcielać w życie Boży styl bliskości, współczucia i czułości. Podkreślił także konieczność ukazywania wiary poprzez świadectwo radości Ewangelii. "Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy. Możemy jedynie dać z siebie wszystko, aby to nieprzemijające piękno mogło zostać dostrzeżone” –  mówił papież do uczestników sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy.

Jubileuszowe Zgromadzenie Plenarne Rady potrwa do niedzieli.

 Źródło: ekai