Potomek rdzennych mieszkańców Kanady będzie odpowiedzialny za liturgię na papieskiej mszy

2022-07-14 12:07
Ksiądz/ zdj ilustracyjne
Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne

36-letni ks. Cristino Bouvette, ze strony ojca potomek rdzennych mieszkańców Kanady, a po matce pochodzenia włoskiego, będzie krajowym dyrektorem liturgicznym podczas papieskiej pielgrzymki do Kanady. Franciszek przylatuje tam 24 lipca. Jak zaznaczono, organizatorzy wizyty Ojca Świętego chcieli, aby był to ktoś, kto pochodzi z rdzennych mieszkańców Kanady, ma związek z systemem szkół z internatem i mówi po włosku.

36-letni ksiądz z Calgary przez matkę jest Włochem oraz Kri i Metysem przez ojca. Jego babcia została zmuszona do nauki w szkole z internatem. Ks. Bouvette podkreśla, że jest bardzo zaszczycony nową rolą, którą będzie pełnił podczas papieskiej pielgrzymki. Będzie współpracował z lokalnymi organizatorami i Papieskim Urzędem Liturgicznym, aby wszelkie ceremonie podczas wizyty odzwierciedlały charakter ziemi, na której się odbędą oraz katolickość Kościoła.

Jego babcia, Amelia Mae Bouvette w wieku siedmiu lat została zmuszona do opuszczenia swojej rodziny z Saddle Lake Cree Nation we wschodniej części Alberty. Uczęszczała do Edmonton Residential School, prowadzonej przez protestancki Zjednoczony Kościół Kanady. Zachowała głęboki związek z wiarą chrześcijańską, a członkowie rodziny byli pastorami. Gdy wiele lat później jej wnuk wyznał, że chce zostać księdzem katolickim, powiedziała mu, że spotkała w swoim życiu dobre zakonnice i księży i ma nadzieję, że będzie jednym z nich. Zmarła w 2019 roku, miesiąc przed swoimi setnymi urodzinami.

Źródło:ekai