Potrzeba ubrań i jedzenia. PKWP rusza ze zbiórką dla dotkniętej trzęsieniem Syrii

2023-02-07 13:54
Zbiórka dla Syrii
Autor: PKWP

Pomoc Kościołowi w Potrzebie rusza ze specjalną zbiórką na Syrię, która zmaga się z dramatyczną sytuacją po trzęsieniu ziemi. „Otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, że już teraz potrzeba żywności i ubrań dla co najmniej 100 tys. osób” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Abdo Haddad z Fundacji ICARE, która niesie pomoc humanitarną w Syrii i Libanie, mówi PKWP, że „w Aleppo, po upływie 5-6 godzin od trzęsienia ziemi, wciąż zawalały się kolejne budynki”. Nikt nie jest w stanie oszacować liczby ofiar. Spod gruzów wydobywane są setki ciał, a mieszkańcy obawiają się kolejnych wstrząsów. W Hama, w centralnej Syrii, w jednym budynku przebywało około 125 ludzi. Przeżyło tylko 45. To zapowiada olbrzymią katastrofę humanitarną” – wyjaśnia Abdo Haddad. Podkreśla, że już teraz „potrzeba ubrań i żywności dla co najmniej 100 tys. osób”. „Lista jest długa. W kraju brakuje leków, a ludzie zostali dosłownie z niczym” – dodaje.

Swoje pomieszczenia udostępniają im parafie, ale nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby. Fundacja ICARE jest gotowa zorganizować transporty i wysłać ciężarówki z Libanu do Damaszku. Potrzebuje jednak wsparcia. W odpowiedzi na dramatyczną sytuację Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiła specjalną zbiórkę pieniędzy. Ks. prof. Waldemar Cisło mówi, że środki można przekazać przez stronę internetową pkwp.org. „Zostaną przeznaczone na zakup żywności, ubrań i potrzebnych leków” – dodaje. Tłumaczy, że „po 11 latach wojny ludzie nie wierzyli, że może spotkać ich coś jeszcze gorszego”. Trzęsienie ziemi i rosnąca liczba ofiar to kolejny cios.

Pomoc humanitarną utrudniają sankcje nałożone na Syrię. „Dotyczą np. części zamiennych do urządzeń medycznych. Gdy byliśmy w szpitalach w Damaszku, wiele z tych urządzeń stało, bo nie można ich było jak naprawić. Mamy też embargo na niektóre leki” – podkreśla ks. prof. Cisło. Uznaje sankcje za „nierozsądną politykę, która uderza w najbiedniejszych, bo to oni głównie zostali w kraju i ponoszą wszystkie konsekwencje przedłużającej się wojny”.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP przypomina, że Polacy zapisali w Syrii piękną kartę pomocową. Wylicza kampanie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie realizowane na rzecz potrzebujących, projekt, który pozwolił wyleczyć 50 tys. Syryjczyków, głównie dzieci, oraz akcję „Mleko dla Aleppo”, gdzie tysiące matek otrzymywało w specjalnych punktach mleko w proszku dla swoich niemowląt. Ze wszystkich biur krajowych PKWP z całego świata przekazujemy około 8 mln euro rocznie na pomoc humanitarną w Syrii” – podsumowuje ks. prof. Cisło. 

Wpłaty na rzecz Syrii ułatwia specjalny formularz dostępny na: https://pkwp.org/wspomoz-nas?campaign=60

Źródło:ekai