Poznań: 20 tys. torebek z kredą, kadzidłem i węgielkiem dla Jerozolimy

2022-01-03 17:42
Gwiazda Betlejemska
Autor: Archidiecezja Poznańska

Studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego, który działa przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przygotowali dwadzieścia tysięcy torebek z kredą, kadzidłem i węgielkiem.

Paczuszki powstały w ramach projektu misyjnego „Gwiazda Betlejemska” na rzecz Domu Pokoju – sierocińca prowadzonego przez polskie siostry elżbietanki na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Studenci z AKM, wsparci przez misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz siostry urszulanki Unii Rzymskiej, przygotowali torebki, które trafiły do 62 parafii w archidiecezji poznańskiej i parafii w Witkowie w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Aleksandra Łączna, prezes AKM podkreśla, że chętni będą mogli zabrać paczuszki ze świątyni w uroczystość Objawienia Pańskiego, „by w swoim „Domowym Kościele” modlić się przy zapalonym kadzidle, poświęconą kredą naznaczyć drzwi swoich domów, dając świadectwo, że mieszkają tu ludzie wierzący w Boga”. Przygotowane pakiety będą czekać na wiernych w niektórych poznańskich parafiach, a także m.in. w Plewiskach, Luboniu, Nowym Tomyślu, Lesznie, Kościanie oraz w Osiecznej. Jak można się włączyć w projekt Przesyłając ofiarę na konto AKM z dopiskiem „Gwiazda Betlejemska”.

54 lata temu w Jerozolimie polskie siostry elżbietanki utworzyły sierociniec dla dzieci. Stworzyły im tam warunki do godnego życia, edukacji i rozwoju duchowego. Przez te lata około 400 najmłodszych doświadczyło opieki i wsparcia ze strony sióstr. W powstaniu Domu Pokoju na Górze Oliwnej w 1968 r. oraz w ostatnich latach istnienia Domu Pokoju w Betlejem ważną rolę odegrała Wielkopolanka, s. Rafała (Helena Józefa Włodarczak), która zmarła 12 grudnia 2019 r. Dwa lata wcześniej prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym”.

Akademickie Koło Misjologiczne to koło naukowe działające przy poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Skupia studentów, którym bliska jest tematyka misyjna. Stanowi ono kontynuację powstałego w 1927 r. Akademickiego Koła Misyjnego, którego członkinią była także służebnica Boża dr Wanda Błeńska − Matka Trędowatych.

Źródło:archpoznan.pl