Poznań: Caritas przygotowuje wigilię dla bezdomnych i samotnych

2022-12-06 15:22
Wigilia dla bezdomnych
Autor: Archidiecezja Poznańska

Poznańska Caritas, przy wsparciu wolontariuszy, przygotowuje wigilię dla samotnych, bezdomnych i ubogich oraz uchodźców z Ukrainy. Przy stole ma zasiąść 1500 osób.

Po przerwie spowodowanej pandemią, potrzebujący oraz goście zza wschodniej granicy Polski będą mogli wziąć udział w świątecznym spotkaniu 24 grudnia. Zaplanowano je w hali nr 6 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W wydarzeniu weźmie udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

„Cieszymy się, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, razem z naszymi podopiecznymi będziemy mogli stworzyć wspólnotę i radośnie przeżywać ten wyjątkowy dzień w roku. Zależy nam, aby każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska i wraz z innymi mógł świętować narodziny Jezusa Chrystusa” – mówi KAI ks. Marcin Janecki.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że polskie tradycje świąteczne będą mogli poznać w tym roku także uchodźcy z Ukrainy. „Chcemy ugościć ok. 300 osób, którzy razem z nami zasiądą do wspólnego stołu” – podkreśla ks. Janecki. Nie zabraknie łamania się opłatkiem, wigilijnych potraw i śpiewania kolęd, a świąteczne życzenia uczestnikom wigilii osobiście złoży abp Gądecki.

Metropolita poznański zasiądzie też z ubogimi do wspólnego ustrojonego stołu. Na świątecznym stole pojawią się barszcz z uszkami, smażony karp, kapusta z grzybami. Wigilijne potrawy przygotują siostry zakonne, które na co dzień wydają posiłki w jadłodajniach. Świąteczne wypieki przygotują panie zaangażowane w Parafialnych Zespołach Caritas oraz wierni z poznańskich parafii. W przygotowaniach do Wigilii, na różnych etapach prac zaangażowanych jest około 1000 wolontariuszy z wielkopolskich szkół.

Uczestnicy spotkania otrzymają świąteczne upominki żywnościowe. Siostry urszulanki przygotują też kilkaset paczek z zabawkami i słodyczami dla dzieci. Zaproszenia na wigilię będzie można odbierać w jadłodajniach Caritas.

Codziennie, organizacja wydaje ok. 1000 ciepłych posiłków w czterech jadłodajniach prowadzonych przez siostry albertynki przy ul. Ks. Piotra Ściegiennego, urszulanki SJK przy ul. Taczaka, elżbietanki przy ul. Łąkowej i franciszkanki Rodziny Maryi przy ul. Niegolewskich. Żywność wydawana jest też osobom korzystającym z ogrzewalni przy ul. Krańcowej 10.

Wigilia odbędzie się 24 grudnia w hali nr 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich w godz. od 10.30 do 13.00.

Źródło:ekai